Иран обяви, че ще прекъсне електрозахранването на всички лицензирани фирми за добив на криптовалути в страната от началото на юли. Информацията е от съобщение на иранското министерство на енергетиката, цитирано от електронното издание Coin Telegraph.

Позовавайки се на очаквания дефицит на електроенергия по време на пиковия летен сезон, от министерството посочват, че в страната има 118 оторизирани центъра за добив на дигитални валути, които отначалото на следващия месец ще трябва да прекъснат консумацията на електроенергия от националната мрежа.

„Миналата седмица потреблението на електроенергия в страната регистрира рекордно високо ниво от 62 500 мегавата по време на пикова консумация, което е значителен обем. Според прогнозите, потреблението за тази седмица ще надхвърли 63 000 мегавата, което означава, че трябва да ограничим доставкитена електроенергия", се казва още в съобщението.

Този ход идва, след като Министерството на енергетиката на страната отчете разочароващо увеличение от само 1.2 гигавата на капацитета си за производство на електроенергия през 2021 г. Това беше доста под прогнозираното увеличение от 3.5 гигавата, което доведе до дефицит на електроенергия.

Пазарната оценка на криптовалутите падна под 1 трилион долараГлобалният пазар на криптовалути достигна своя връх от 2.9 трилиона долара през ноември 2021 г.


Поради международните санкции, наложени на Иран, инвестициите в мощности за производство на електроенергия и производство на природен газ са недостатъчни, за да отговорят на потреблението. От друга страна, търсенето нараства поради изключително ниските цени на електроенергията в страната. Средната битова електроенергия в Иран струва само 0.005 долара за киловатчас в сравнение с 0.024 долара за киловатчас в съседния Ирак и 0.159 долара за киловатчас в Съединените щати. По политически причини иранското правителство харчи над 60 милиарда долара годишно за субсидиране на цените на електроенергията.

Според университета в Кеймбридж, Иран представлява 0.12% от хешрейта (изчислителната способност на компютърните конфигурации, включени в блокчейн системата) на глобалната биткойн мрежа, което я нарежда сред първите 10 страни в света по производителност. Въпреки това, делът ѝ на пазара за добив на биткойн падна от достигнатия пик от 4% през предходните години, отчасти поради сериозния недостиг на електроенергия през лятото на 2021 г.