Край на кабинета Петков. Вотът на недоверие беше успешен
Вотът на недоверие, внесен срещу правителството на т. нар. "четворна коалиция" между Продължаваме промяната, Българската социалистическа партия, Демократична България и Има такъв народ, беше гласуван току що в Народното събрание.
При първото гласуване той беше подкрепен от 124 народни представители. 115 гласуваха против, въздържали се нямаше.
"Искам да кажа, че беше чест за мен да водя правителство, което беше савлено от г-н Пеевски, от г-н Борисов, от Слави Трифонов и от г-жа Митрофанова. Този вот е малка стъпка по един много дълъг път. Те не разбраха, че така те не могат да спечелят българсикя народ. Ние ще продължим тази битка да отвоюваме България и един ден ще имаме държава без задкулисие, без мафия, която е нормална европейска страна", заяви премиерът Кирил Петков.
Това е първият успешен вот на недоверие в най-новата българска история.
Вотът на недоверие срещу кабинета на Кирил Петков беше внесен от парламентарната група на ГЕРБ/СДС, като мотивът беше провал на финансовата и икономическата политика на правителството.
Според ГЕРБ в България има галопираща инфлация, която надвишава средните равнища в Европа.
"За да оцелее правителството, трябваше да има достатъчно хора, които да са смели и да влязат в битка с мафията. Ако се беше сформирало такова мнозинство, то щеше да бъде много устойчиво", каза финансовият министър и вицепремиер Асен Василев.
Той заяви, че Продължаваме промяната са започнали да се готвят за избори през септември.
"Силно се съмнявам, че новото мнозинство ще може да излъчи правителство, след като дори не успяха да излъчат кандидат за председател на Народното събрание", каза още той.
Председателят на парламентарната група на Продължаваме промяната Андрей Гюров обаче заяви, че ще бъде търсена подкрепа за ново правителство в рамките на сегашния парламент.
Междувременно пред сградата на Народното събрание продължават да се събират хора, които участват в демонстрацията в подкрепа на правителството на Кирил Петков. Пред главния вход на сградата има няколко хиляди души.
От северната ѝ страна все още се намират симпатизантите на ДПС и Възраждане, които празнуват успешния вот на недоверие.
Какво следва?
Според Конституцията на Република България, при успешен вот на недоверие се предвижда оставка на правителството и прекратяване на пълномощията му. Не се предвижда обаче разпускане на парламента.
Правителството се превръща в "правителство в оставка" до избирането на ново по член 99 от Конституцията.
Πpoцeдypaтa започва с вpъчвaнe нa мaндaт от страна на президента Румен Радев на най-голямата парламентарна група – Πpoдължaвaмe пpoмянaтa. Аĸo в 7-дневен срок тя не успее да сформира кабинет, "рулетката" се завърта пак и мандатът oтивa в следващата по големина партия в парламента, като в случая това е ГEPБ. При този сценарий започва да тече нов 7-дневен срок за съставяне на правителство.
Днес, малко след вота на недоверие, заместник-председателят на ГЕРБ Томислав Дончев заяви, че ако партията получи мандат като втора политическа сила за съставяне на правителство, ще го върне веднага.
"Защото не е редно втората политическа сила да прави правителство", аргументира се Дончев.
При този вариант пpeзидeнтът ще възложи мандат на друга парламентарна група по негов избор. В настоящия парламент има пет възможности за това - БСП, ДПС, ИТН, ДБ или Възраждане.