Netflix обяви нова серия съкращения на работни места, на фона на забавянето в ръста на новите абонати и засилената конкуренция.

Стрийминг гигантът заяви, че съкращава още 300 работни места, или приблизително 4% от работната си сила, предимно в САЩ, след като уволни 150 души през май, предава BBC.

Решението идва, след като компанията отчете първата си загуба на абонати от повече от десетилетие през април.

Междувременно компанията разработва нови бизнес модели, включително и услуги, поддържани от реклами, в опит да стимулира растежа, като продължава да се бори срещу споделянето на пароли.

„Докато продължаваме да инвестираме значително в бизнеса, ние направихме тези корекции, така че разходите ни да растат в съответствие с по-бавното увеличение на приходите“, обясняват от Netflix.

Платформата има 220 милиона абонати в световен мащаб и остава безспорен лидер на пазара за стрийминг услуги, но през последните години се сблъсква с ожесточена конкуренция в лицето на конкуренти като Disney Plus и Prime Video на Amazon.

Компанията наскоро предприе серия от увеличения на цените в САЩ, Великобритания и в други държави, което също допринесе за загубата на абонати.

Фирмата заяви, че очаква броят на абонатите ѝ да спадне с още два милиона през трите месеца до юли, след като по-рано тази година спадна с 200 000.

Според изследователската компания Kantar, спестяването на пари е основната причина, поради която потребителите анулират стрийминг услугите си.

Превръщат Squid Game в реалити шоу с награда от 4.56 млн. долараNetflix набира участници за риалити шоу, вдъхновено от най-популярния сериал на всички времена - Squid Game


Главният изпълнителен директор на Netflix Тед Сарандос коментира по-рано тази седмица, че компанията проучва нови рекламни партньорства, за да удовлетвори чувствителната на цените аудитория.

Съкращенията на работни места в Netflix идват на фона на нарастващите притеснения в САЩ, че бумът на пазара на труда е към своя край.

Признаците на забавяне са особено очевидни в технологичния сектор, където стартиращите фирми съкратиха близо 27 000 работници от май насам – приблизително двойно повече от регистрирания брой през цялата 2021 г.

Фирмите в жилищния сектор също обявиха стотици съкращения през последните седмици.

Ръководителят на американската централна банка Джеръм Пауъл заяви пред членовете на Конгреса тази седмица, че усилията на Федералния резерв да свали бързо нарастващите цени чрез повишаване на лихвените проценти рискуват да предизвикат продължително забавяне на икономиката, но целта е възстановяване на ценовата стабилност.