Азиатските акции последваха Уолстрийт преди данните за заетостта в САЩ
Азиатските акции последваха Уолстрийт нагоре и отчитат ръст в ранната сесия днес, след като опасенията от забавяне на икономическия растеж намаляха, а паундът започна да възстановява загубите си след решението на британския премиер Борис Джонсън да подаде оставка.
Японският индекс Nikkei отчиташе повишение от 1.23% до 26 817.24 в сутрешната търеговия, което е най-високото му ниво от 29 юни.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.8% до едноседмичен максимум, а южнокорейският KOSPI отчиташе ръст от 1.18% и е на път да запише най-добрата си седмица от месеци.
Трите основни щатски борсови индекса вчера записаха повишения след положителните сигнали от страна на ръководители във Федералния резерв.
Членът на съвета на управителите Кристофър Уолър определи страховете от рецесия като "прекалено раздути," докато ръководителят на подразделението на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард заяви, че вижда "добра възможност" за меко приземяване на икономиката.
Уолър предположи, че Фед вероятно ще се опита да се справи с инфлацията с повишение на лихвите със 75 базисни пункта през юли и с 50 базисни пункта през септември. Той обаче заяви, че "ако инфлацията просто изглежда, че не намалява, трябва да положим повече усилия," давайки възможност за бъдещи повишения с по 25-базисни пункта.
Това доведе до известно облекчение на пазарите на акции след сериозните разпродажби напоследък, причинени от страховете, че централните банки по света ще тласнат икономиките към рецесия, в опитите си да ограничат инфлацията. Азиатските регионален борсов индекс все още губи 16% от началото на годината.
Поредният индикатор за състоянието на щатската икономика се очаква по-късно днес с публикуването на данни за неселскостопанската заетост в САЩ. Предварителните очаквания са, че щатската икономика е създала 268 000 нови работни места през юни.
Британският паунд поскъпна с 0.22% до 1.20530 спрямо долара и на практика се върна на нивото си от началото на седмицата - след бурните няколко дни, причинени от случващото се в британската политика.
"Според нашите очаквания паундът скоро ще изтрие ръста си предвид отслабващите перспективи пред британската икономика," казва пред Ройтерс Керъл Конг, валутен анализатор в Commonwealth Bank of Australia.
Цените на петрола отчитат понижения в сутрешната търговия, след като вчера тръгнаха нагоре. Фючърсите на брента поевтиняват с 34 цента до 104.33 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) отчитат понижение от 39 цента до 102.34 долара за барел.
Доходността по щатските държавни облигации остава без промяна, като доходността по 10-годишните книжа е на ниво от 2.9982%, а тази по двегодишните - 3.0182%.
Биткойнът поскъпна с 3.03% до 22 268.55 долара, което е най-високото му ниво от повече от три седмици. Най-популярната криптовалута поскъпва с близо 15% тази седмица и е на път да запише най-добрата си седмица от началото на май.