При проверка на Агенция за държавна финансова инспекция в Агенция Пътна инфраструктура са констатирани сериозни нарушения. Така АДФИ отговори на бившия премиер Бойко Борисов, който по-рано днес заяви, че при проверката на строителството на магистралата не са открити нередности.

"Обект на проверката на АДФИ е договор между Агенция „Пътна инфраструктура“ и „Автомагистрали“ ЕАД с предмет „Доизграждане на АМ „Хемус“ в участъци 7, 8 и 9 на обща стойност 1 350 000 000 лв. без ДДС. Сред основните констатации в доклада от проверката, базирани на експертен анализ на договора, са, че той е сключен при завишени анализни цени в общ размер на 18 073 247, 48 лв., с което не са защитени финансовите интереси на организацията", се посочва в становището на АДФИ.

Според Агенцията за държавна финансова инспекция са налице ясни констатации за категорично завишени цени на различни материали и дейности по строителството на тези участъци от АМ Хемус. Установеното завишение не е намерило отражение като вреда, тъй като към момента на извършване на инспекцията по договора не са извършвани, приемани и заплащани дейности, уточняват от агенцията.

"Констатирано е заобикаляне на Закона за обществените поръчки при превъзлагането на дейности от „Автомагистрали“ ЕАД по 15 бр. договори за проектиране на стойност 3 718 287 лв. То не е санкционирано, защото обект на проверката е АПИ, а не „Автомагистрали“ ЕАД, което е извършвало превъзлаганията. В хода на инспекцията от АПИ писмено са заявили, че не са запознати с договори за превъзлагане, които е сключвало „Автомагистрали“ ЕАД. Това, от своя страна, е наложило с указание от наблюдаващия прокурор да се извърши единствено насрещна проверка на дружеството за преглед на налична документация", обясняват от АДФИ.

Заключенията в доклада на инспекцията се базират на детайлен експертен анализ с вещо лице, при който е констатирано наличие на неправилно ценообразуване и завишение на анализните цени. Неправилното ценообразуване се наблюдава в почти всички разгледани позиции и се изразява най-вече във: неправилно ценообразуване на машиносмените; завишени допълнителни разходи за труд и механизация; непосочване в анализните цени на машини с конкретни характеристики; непредставяне на използваните фирмени разходни норми, УСН, ТСН или други, което води до извода, че такива липсват или не са използвани.

Борисов: Ако ПП бяха предложили правителство, щях да го подкрепяТой заяви, че партията му ще върне втория мандат и няма с кого да преговаря за третия


АДФИ е направила проверка за законосъобразност относно спазване на нормативните актове, уреждащи бюджетната, финансово-стопанската и отчетната дейност, както и законодателството в областта на обществените поръчки при сключването и изпълнението на договор от 18.12.2019 г., между Агенция „Пътна инфраструктура“ и „Автомагистрали“ ЕАД, с предмет "Доизграждане на АМ „Хемус" в участъци 7, 8 и 9.

Целта на проверката е да се установи има ли превъзлагане на дейности, на кои лица, спазени ли са нормативните разпоредби за това; има ли актувани и неизпълнени строително-монтажни работи и има ли завишени цени, неправилно ценообразуване и нарушения при изпълнението.

Извършена е проверка на 33 договора на стойност 2 306 736 171 лв. Резултатите са отразени в доклад от 16.02.2022 и заключение към него, чието кратко резюме е публикувано в началото на април 2022 г. Докладът е изпратен на МРРБ и на органите на прокуратурата, уточняват от АДФИ.

Пълната версия на доклада може да се види тук.