Пазарите са на ръба преди очакваните днес данни за инфлацията в САЩ
Азиатските акции поскъпват днес, изтривайки част от загубите си от последните дни, докато еврото се търгува малко над паритет спрямо долара преди очакваните по-късно днес данни за инфлацията в САЩ.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нараства с 0.65%, прекъсвайки серията си от две поредни понижения, след като падна до най-ниското си ниво от две години в предходния ден.
Акциите на тайванските компании оглавиха ръста, като тези на Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp поскъпват с 4%, след като министерството на финансите на Тайван обяви вчера, че ще активира фонда си за стабилизиране на цените на акциите. Пазарът падна до 19-месечно дъно вчера.
Японският Nikkei отчита повишение от 0.45%, след като изгуби близо 2% в предходния ден.
Повечето изменения обаче са минимални преди публикуването на данни за инфлацията в САЩ за юни, която, според икономисти, участвали в проучване на Ройтерс, се е ускорила до 8.8% на годишна база, което би било 40-годишен връх.
Висока инфлация вероятно би била разтълкувана от Федералния резерв като знак, че трябва да продължат с агресивното повишение на лихвите, за да овладеят нарастващите цени, дори и това да тласне икономиката към рецесия.
Фед увеличи основната си лихва със 75 базисни пункта на последното си заседание.
"Спадът в цените на петрола през юни обаче предполага, че инфлацията е достигнала своя пик през миналия месец. Ако е така, най-динамичната фаза от цикъла на затягане на паричната политика на Фед може да приключи с повишение на лихвите със 75 базисни пункта на 27 юли," смята анализатори от ANZ.
"Въпреки това, нашите очаквания са, че устойчивостта на основната инфлация и все още силно негативните реални лихви означават, че повишения от 50 базисни пункта биха били подходящи след лятото."
Централната банка на Южна Корея днес вдигна основната си лихва с 50 базисни пункта, което беше най-голямото повишение от 1999 г. Нова Зеландия повиши своята основна лихва със същия размер.
Опасенията относно това, че по-високите лихви ще допринесат за забавянето на глобалния икономически растеж е основен фактор за спада на пазарите на акции тази година, докато на валутните пазари основният ефект беше подкрепа за считания за валута убежище американски долар.
Еврото се търгуваше на ниво от 1.00265 спрямо долара по-рано днес, като инвеститорите продължават да следят дали еврото ще падне под 1 долара за първи път от 2002 г.
Вчера еврото се понижи до 1.00005 долара. Доларовият индекс за момента запазва позиции при 108.27.
Доходността по щатските 10-годишни облигации беше на ниво от 2.9743%, след като се намираше и от двете страни на 3-те процента през последната седмица.
Спадът в цените на петрола от вчера спря. Брентът се търгува почти без промяна на ниво от 99.55 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) е 95.78 долара за барел.