Понижения при акциите преди очакваните данни за инфлацията в САЩ
Азиатските акции отчитат понижения днес - на фона на опасенията на финансовите пазари относно постоянния натиск върху разходите в световен мащаб, като тази седмица инвеститорите насочват фокуса си към данните за инфлацията в САЩ и перспективите за по-агресивно повишение на лихвите от страна на Федералния резерв.
Неочаквано силните данни за заетостта в САЩ от петък вдигнаха залога за отчета за потребителските цени за юли, който се очаква в сряда, най-вече във връзка с очакваните действия от страна на Фед.
По-рано днес азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчиташе понижение от 0.2%. Индексът нараства с 0.5% от началото на месеца. Фючърсите на щатския индекс S&P500 отчитаха повишение от 0.07% за деня.
Японският Nikkei се понижи с 0.81%, докато австралийският основен индекс остана без промяна.
Индексът на китайските сини чипове CSI300 губи 0.31%, докато хонконгският Hang Seng отвори с понижение от 0.12%.
Вчера щатските индекси записаха предимно понижения, след като изнесените в петък данни за заетостта засилиха очакванията, че Федералният резерв ще предприеме мерки спрямо инфлацията, а предупреждение относно приходите от страна на производителя на чипове Nvidia напомни на инвеститорите за забавящата се щатска икономика.
Инвеститорите в момента очакват данните за потребителските цени, за да преценят дали Фед може да облекчи леко борбата си срещу инфлацията и да осигури по-добра основа за ръста на икономиката.
Индексът Dow Jones Industrial Average се повиши с 0.09% вчера, докато S&P 500 изгуби 0.12%, а технологичният Nasdaq Composite затвори с 0.1% надолу.
Доходността по щатските 10-годишни държавни облигации нарасна до 2.7517%, след като вчера затвори на ниво от 2.763%. Тази по двегодишните книжа докосна нивото от 3.2115%, в сравнение с 3.216% вчера, информира Ройтерс.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, беше на ниво от 106.37.
Цените на петрола продължиха отстъплението си от последните дни, след като записаха най-лошата си седмица от април вследствие на опасенията относно буксуващото търсене в световен мащаб на фона на затягането на паричната политика на централните банки.
Щатският лек суров петрол (WTI) поевтиня с 0.19% до 90.59 долара за барел. Цената на Брента се понижи до 96.48 долара за барел.
Поскъпването на долара беше проблем за златото, въпреки че цената на метала успя да се отдалечи от достигнатите в петък дъна и за последно беше на ниво от 1 788.7731 долара за тройунция.