Китай спира фабрики за литий, алуминий и торове заради горещото време
Властите в провинция Съчуан, където се намира китайският хъб за производство на литий, обявиха, че ще ограничат доставките на електричество за фабриките до събота. Причината е горещото време, което повиши потреблението на ток и пресушава резервоарите.
Температурите в провинцията, в която живеят около 84 млн. души, достигнаха 40-42 градуса по Целзий миналата седмица, сочат данните на китайската метеорологична администрация. Жегата провокира много хора да включат климатиците.
Регионът разчита на водата в язовирите, за да генерира 80% от електроенергията си, но реките в района са пресъхнали това лято, информира Министерството на водните ресурси на Пекин, пише The Guardian.
В провинция Съчуан се произвежда половината от китайския литий, който се влага в батерии за електрически коли. Нейните хидроенергийни проекти осигуряват електричество на индустриални центрове по източното крайбрежие на страната.
Местното правителство обаче реши да даде приоритет на жилищно електрозахранване, нареждайки на индустриалните потребители в 19 от 21 града в провинцията да спрат производството до събота, според известие, издадено в неделя.
Няколко компании, включително производителят на алуминий Henan Zhongfu Industrial и производителите на торове Sichuan Meifeng Chemical Industry, заявиха, че спират производството.
Завод, управляван от тайванския гигант и доставчик на Apple Foxconn в провинцията, също е спрял производството, съобщи централната информационна агенция на Тайпе.
Докато някои компании преустановяват напълно работата си, други ще могат да продължат да произвеждат, но с ограничен капацитет в зависимост от производствените си нужди.
Според изчисления, за петте дни производството на литий ще намалее с поне 1200 тона, каза Сюзън Зу, анализатор в Rystad Energy, пред AFP. По думите му, цената на литиевия карбонат е скочила от понеделник.
Китай преживява лято с екстремно високи температури. В много градове бяха регистрирани най-горещите дни, откакто се води статистика.