Какво да правим при гръмотевична буря?
След като вчера младо момиче в Приморско изпадна в кома след удар от мълния, се породиха множество въпроси знаем ли как да опазим живота си по време на буря. Ето няколко от тях:
- По никакви причини не използвайте мобилен телефон, таблет или друго подобно устройство, дори е препоръчително да го изключите.
- Ако сте нависоко - връх, планина, тръгнете незабавно надолу, към по-ниско място.
- Намерете пещера или подлез - в зависимост от това, дали сте сред природата, или в градска среда. Не се доближавайте прекалено до стените на пещерата и не се подпирайте с длан.
- Не се подслонявайте под дърво или трафопост.
- Изолирайте се от земята - поставете одеало, шалте или нещо друго под краката си. Дори и с подобна изолация, е опасно да сте на открито, затова възможно най-бързо се подслонете някъде.
- Най-добрата позиция е в клекнало положение, със събрани крака и ръце, покриващи ушите.
- Внимавайте с метални орнаменти по облеклото си или туристически приспособления като щеки, брадви или въдици.
- Проверявайте редовно гръмоотводите на сградата, която обитавате. Това е защита, която често се подценява.
- Ако сте в група, не се крийте на едно и също място.
- Ако сте в помещение - проверете дали всички прозорци са затворени, преустановете работата на компютър, изключете от захранването телевизора и печката.
- Стойте далеч от чешми, парапети на балкона или прозорците.
Мълниите са опасни, но дори и да избегнете директен удар, това не означава, че сте извън опасност. Електромагнитната индукция все още може да ви навреди, ако ударът е на разстояние един метър или по-малко – което означава, че ако мълния удари достатъчно близо, токът все още може да премине през тялото ви.