Най-големият в света суверенен фонд отчете рекордни загуби
Най-големият в света суверенен фонд - Норвежкият суверенен фонд, е загубил 174 млрд. долара през първото шестмесечие на годината заради спада на световните пазари на фона на растяща инфлация и очакване за рецесия.
От Financial Times отбелязват, че това е рекордна загуба за шестмесечие в цялата история на фонда, който управлява активи на стойност 1,2 трлн. долара.
Сумата от 174 млрд. долара съответства на 14,4% от стойността на всички вложения във фонда. Миналата година той отчете доходност от 14,5%, тъй като пазарите растяха, реагирайки на възстановяването на световната икономика след пандемията.
Фондът в момента е толкова голям, че сумите (загубите и печалбите) са огромни. Ние инвестираме дългосрочно, защото трябва да се справяме с такива колебания, отбеляза генералният директор на фонда Николай Танген по време на пресконференция.
Той определи като необичаен фактът, че фондът е загубил пари както от акции, така и от облигации. Стойността на инвестициите в облигации е е понижила с 9,3%, а в акции като цяло - със 17%, особено силно - с 28%, са паднали акциите на технологичните компании.
Танген обясни спада на фондовия пазар с нарастващите лихвени проценти, високата инфлация и "специалната военна операция" на Русия в Украйна.
През първото тримесечие на 2022 г. фондът загуби 74 млрд. долара заради военните действия в в Украйна и карантината в Китай заради избухването на COVID-19. В края на февруари норвежкото правителство обяви, че фондът ще се отърве от руски активи. В края на 2021 г. руските ценни книжа в портфейла на фонда, според Reuters, са оценени на 25 млрд. норвежки крони (2,83 млрд. долара) – това са акции на почти 50 руски компании и държавни облигации. Според Refinitiv Eikon най-голям дял - 0,83% - имат акциите на Сбербанк, следвани от книжата на Газпром и Лукойл.
Суверенният фонд на Норвегия е създаден през 1996 г. за инвестиране на приходите от нефтената и газовата индустрия на страната. Сега той притежава около 1,5% от всяка листвана компания в света, отбелязва Financial Times.