През август започна прилагането на ваксината Спутник V под интраназална форма в лечебно заведение в област Курск. Междувременно други компании също се готвят да произвеждат подобни ваксини. Все пак остават определени съмнения за тяхната ефективност в сравнение с интрамускулните инжекции, коментират експерти пред рускоезичното издание на Forbes.


През януари Александър Гинцбург - ръководител на на изследователския център по епидемиология и микробиология Гамалея, обяви началото на клинични изпитвания на назална ваксина, за които правителството отпусна 187.8 милиона рубли. Няколко дни по-късно участниците в тестването споделят впечатленията си. "Чувството е като за обикновени капки в носа. Само, че по-вкусни и по-сладки”, казват участниците в изпитанията. Това не е изненадващо, защото съставът на Спутник V съдържа около 25 mg захароза. На всеки един от участниците в тестовете са платени по 17 400 рубли.


Носната форма на ваксината Gam-COVID-Vac, или Спутник V, е регистрирана от Министерството на здравеопазването в Русия на 31 март 2022 г. След първите съобщения за началото на нейното развитие Александър Чепурнов, водещ изследовател в Новосибирския федерален изследователски център за фундаментална и преводаческа медицина, обяви, че новата система за интраназално приложение е добра, защото, първо е вариант извън инжекционната форма, и второ - ще добави към защитата срещу коронавирус лигавирусен имунитет, което още една допълнителна защита на тялото, пише Forbes.ru.

Интраназалната форма на ваксината ще позволи на човек, ваксиниран преди това с инжекционна форма на ваксината Спутник V да получи стабилен имунитет за повече от 6 месеца. По думи на завеждащата здравния комитет в Курск Екатерина Писменая броят на ваксиниращите се е скочил над 7 пъти - до 1500 дневно.

Виена Иншурънс Груп инвестира във ваксина срещу COVID-19Компанията подкрепя биотехнологичната компания Apeiron Biologics, която в момента прави изпитвания на лекарство срещу коронавирус.

Анонимен топ мениджър на един от големите фармацевтични дистрибутори споделя пред изданието, че по отношение на производствената технология и състав, разтворът, който се съдържа във флаконите за инжектиране и за назална употреба, наистина може да бъде един и същ. Но този продукт има различен сертификат за регистрация и може да се използва само в съответствие с него.


От Министерството на здравеопазването в Русия обясняват, че както под формата на разтвор за интрамускулни инжекции, така и под формата на капки за нос, съставът на лекарството е абсолютно идентичен.

Междувременно компанията Generium на милиардера Виктор Харитонин започва производство на ваксината си срещу коронавирус под формата на спрей. Търговското наименование на продукта е Салнавак. Произвежда се по лиценза на разработчика и производител на Спутник V - Гамалейския център. Съдейки по публикуваните листовки, съставът на ваксината Салнавак напълно съвпада със състава на Спутник V, с който вече тече ваксинация на жителите от района на Курск.