Борци от Беларус, Русия и Украйна получиха Нобелова награда за мир
Днес Норвежкият Нобелов комитет присъди Нобеловата награда за мир на беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската неправителствена организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи. Наградата има голямо символично значение в контекста на продължаващата война в Украйна, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Председателката на комитета Берит Райс-Андерсен определи лауреатите като “трима забележителни борци за гражданските права, демокрацията и съвместното мирно съжителство в трите съседни държави - Беларус, Русия и Украйна”.
"Със своите постоянни усилия в полза на човешките ценности, противопоставянето на милитаризма и защитата на принципите на правото, тазгодишните лауреати съживиха и почетоха визията на Алфред Нобел за мир и братство между народите, визия, от която имаме огромна нужда в днешния свят", каза още Райс-Андерсен, цитирана от Асошиейтед прес. Тя призова беларуските власти да освободят от затвора Алес Беляцки.
Попитана от репортер дали решението на Норвежкия Нобелов комитет е "подарък" за 70-ия рожден ден на руския президент Владимир Путин днес, Райс-Андерсен отрече.
"Винаги даваме наградата за нещо, а не срещу някого", подчерта тя. Райс-Андерсен добави, че наградата няма отношение към Путин, "освен че неговото правителство, подобно на това в Беларус, представлява авторитарно правителство, което потиска активистите правозащитници".
"Лауреатите на Нобеловата награда за мир представляват гражданското общество в своите държави. От много години те насърчават правото да се критикува властта и защитават основните права на гражданите. Те са положили огромни усилия за документиране на военни престъпления, нарушения на човешките права и злоупотреба с власт. Заедно те демонстрират важността на гражданското общество за мира и демокрацията", заявиха от комитета в официалното си съобщение.
Кои са тазгодишните носители на Нобелова награда за мир?
Алес Беляцки е сред основателите на групата за човешки права "Вясна" и в момента е задържан от беларуските власти, припомня ДПА.
Руската неправителствена организация "Мемориал" е създадена след разпадането на СССР и изследва нарушенията на човешките права по време на съветската ера. Тя беше принудена да прекрати дейността си по-рано тази година, вследствие натиска на Русия срещу организации, които се противопоставят на войната в Украйна.
Нобеловите награди за мир с парично изражение в размер на 900 000 долара ще бъдат връчени в Осло на 10 декември - датата на смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, който ги основава в своето завещание от 1895 г.
По-рано тази седмица бяха обявени и Нобелови награди за физиология или медицина, физика, литература и химия.
Шведският учен Сванте Пебо беше удостоен с Нобелова награда за физиология или медицина за откритията му, свързани с геномите на изчезнали хоминини и човешката еволюция, съобщава сайтът Nobelprize.org.
Човечеството винаги е било заинтригувано от своя произход. Откъде идваме и как сме свързани с тези преди нас? С какво ние, Хомо сапиенс, се различаваме от останалите хоминини?
Чрез своите новаторски изследвания Сванте Пебо постига нещо на пръв поглед невъзможно: да секвенира генома на Неандерталеца, изчезнал родственик на съвременните хора. Той също така прави сензационното откритие на неизвестен досега хоминин - Денисовия човек.
Нобелова награда за физика бе присъдена на немския физик Вилхелм Рьонтген за откриването на нов вид лъчи, наречени на негово име.
Досега само три жени са ставали лауреати в тази категория - Мария Кюри през 1903 година, Мария Гьоперт Майер през 1963 година и Андреа Гец през 2020 г. Всички останали наградени са мъже. Само Джон Бардин получава отличието два пъти. Кралската шведска академия на науките предпочита да присъжда отличието на по-млади учени, отколкото останалите академии. Средната възраст на Нобеловите лауреати по физика е 55 години.
Френската писателка Ани Ерно спечели Нобелова награда за литература за "смелостта и клиничната точност, с която разкрива корените, отчужденията и колективните ограничения на личната памет", съобщи Шведската академия по литература на сайта Nobelprize.org.
Американците Каролин Бертози и Бари Шарплес и датчанина Мортен Мелдол си поделят тазгодишната Нобелова награда за химия за разработването на начин за свързване на молекули, предаде Асошиейтед прес.
Престижната награда се присъжда на Каролин Бертози, Бари Шарплес, Мортен Мелдол за "разработването на клик-химията и биоортогоналната химия".
Работата им, известна като "клик-химия" и биоортогонални реакции, се използва за създаване на лекарства срещу рак, картографиране на ДНК и създаване на материали, пригодени за конкретна цел. Тримата лауреати ще получат наградата си, чиято парична стойност е 10 милиона шведски крони (приблизително 900 000 долара), на церемония през декември.