Фон дер Лайен, Шолц и германският бизнес с план “Маршал” за Украйна
План “Маршал” поиска германска лобистка група, представляваща компании с интереси в Източна Европа, за да бъде възстановена Украйна. Те искат да приложат подход, който бе използван за Европа след Втората световна война, съобщи медийната група RND, цитирана от Ройтерс.
Документ от 20 страници, озаглавен „Възстановяване на Украйна“, в който са разписани всички сфери - от индустрията до селското стопанство и енергетиката, ще бъде обсъден днес на украинско-германския бизнес форум в Берлин. На него ще присъстват германският канцлер Олаф Шолц и украинският премиер Денис Шмихал.
В публикация в немския бизнес вестник FAZ в неделя Шолц и президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отправиха подобен призив за „нов план Маршал за 21-ви век“ за Украйна. Те призоваха за възстановяване на страната и по пътя към Европейския съюз, налагайки върховенство на закона и справяйки се с корупцията.
Следвоенното възстановяване на Украйна ще бъде "мисия на цяло поколение", която изисква стратегия от мащаба на плана "Маршал", заявяват германският канцлер Олаф Шолц и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, съобщи ДПА.
Европа има специална роля в подкрепата за Украйна, защото тя е кандидатка за членство в ЕС, отбелязват Шолц и Фон дер Лайен и пишат: "Пътят на реконструкцията следователно е и украинският път към ЕС".
"Украйна освен това защитава базирания на правила международен ред, основата на нашето мирно съвместно съществуване и на напредъка в световен мащаб. Така че когато подкрепяме Украйна, ние изграждаме нашето бъдеще и това на нашата обща Европа", заявяват германският канцлер и председателят на ЕК.
Лобистката група призовава всяка европейска държава, участваща в усилията за възстановяване на Украйна, да номинира координатор към консултативен съвет, който да поддържа връзка с правителството на Украйна. Германските компании трябва да получат стимули да инвестират в Украйна точно както планът Маршал, който беше инициатива на САЩ, насърчи инвестициите в Западна Германия след Втората световна война, каза председателят на лобистката група Майкъл Хармс.
Той настоява на компаниите да им бъдат предоставени надеждни контакти, бързи търгове и процеси на одобрение, както и финансова и правна сигурност.
Засега коментар от страна на германската индустриално-търговска камара, която организира конференцията, няма.
Възстановяването на Украйна може да струва близо 350 милиарда долара, според септемврийски доклад на Световната банка, украинското правителство и Европейската комисия - около 1,6 пъти брутния вътрешен продукт на страната за 2021 г., който е 200 милиарда долара.