Moody's подобри прогнозата си за икономическия растеж на Турция до 5,3%
Международната агенция за кредитен рейтинг Moody's подобри прогнозата си за икономическия растеж на Турция за тази година – той ще нарасне с 5.3%. Очакванията за 2023-а и 2024 г. остават непроменени, съответно за ръст на БВП от 2 и 3%, пише Daily Sabah.
Ревизията нагоре след последния доклад на Moody's от края на август стана възможна, след като Турция записа по-силен от очаквания растеж през второто тримесечие – от 3.5 на 4.5 на сто.
Икономиката се разшири със 7,6% на годишна база в периода от юли до септември, подкрепена от силното вътрешно търсене и износ, сочат официалните данни на Тurkish Statistical Institute.
Moody's понижи прогнозата си за ръст за следващата година, тъй като очаква световната икономика да забави темпове на фона на изключително високи нива на несигурност, инфлация, затягане на паричната политика, фискални предизвикателства, геополитически промени и нестабилност на финансовите пазари.
Слабата активност в развитите икономики на Европа и Северна Америка ще доведе до рязко забавяне на растежа на глобалния БВП през 2023 г. Плавно ускоряване се очаква чак през 2024 г. „Все пак може да настъпи период на относителна стабилност до 2024 г., ако правителствата и централните банки успеят да навигират икономиките си през настоящите предизвикателства“, е записано в доклада на рейтинговата агенция.
Moody's очаква ръстът на реалния БВП в икономиките от Г-20 да се забави до 1.3% през 2023 г., което е значително по-ниска от предишната оценка от 2.1% и спад от прогнозирания растеж от 2.5% през тази година. През 2024 г. световната икономическа активност ще се ускори, но само при темп на растеж от 2.2 на сто.
В доклада си Moody's отбелязва, че е настъпил краят на продължилата десет години ера на ниски лихвени проценти и облекчения, които са генерирали големи финансови загуби в стойността на активите по целия свят, повишили са разходите за финансиране в долари и са разширили кредитните спредове. Корекцията към по-високи лихвени проценти не се прави под натиска на голямо системно финансово събитие с глобални последици и затова базовите прогнози предполагат, че централните банки ще избегнат необичайно затягане на финансовите условия.