Протести срещу строгите ковид мерки обхващат все повече китайски градове
Почти три години след началото на пандемията протестите срещу тежките ограничения заради COVID-19 в Китай обхващат все повече градове, включително финансовия център Шанхай, като новата вълна от обществено несъгласие бе предизвикана от пожар в в северозападния район на страната Синдзян, в който живота си загубиха десет човека. Тогава много потребители предположиха в интернет, че жителите на столицата Урумки не са могли да избягат навреме, тъй като сградата е била частично заключена заради ограничителните мерки срещу COVID-19.
Градските власти отрекоха, но това не успя да предотврати вълната от гражданско неподчинение – нещо, безпрецедентно за континентален Китай, откакто Си Дзинпин пое властта преди десет години.
В събота, в Шанхай, най-многолюдния град в Китай, множеството се събра на улица, кръстена на столицата на Синдзян, за бдение със свещи, което в ранните часове на неделя прерасна в протест.
Въпреки че голяма група полицаи се грижи за реда по време на бдението, събралите се хора протестират с празни листове хартия - символ на несъгласието с цензурата. От CNBC посочват, че протестиращите са скандирали: "Отменете блокирането на Урумки, отменете блокирането на Синдзян, отменете блокирането на цял Китай“, както и "Долу Китайската комунистическа партия, долу Си Дзинпин“
Макар и нисък по световните стандарти, броят на случаите в Китай достигна рекордно високи стойности за страната - 40 000. Това дава повод на властите да приложат в най-голяма степен политиката за нулева заболяваемост, което освен че спира местната и глобалната икономика, се отразява негативно на китайските граждани.
В отговор, секретарят на Комунистическата партия на Синдзян призова региона да засили поддръжката на сигурността и да ограничи "незаконното насилствено отхвърляне на мерките за превенция на COVID".
Подобни протести са изключителна рядкост в Китай, но в случая сякаш ситуацията може да придобие исторически измерения по мащаб.
Гняв в цялата страна
Следващите няколко седмици могат да се окажат най-лошите за икономиката и здравната система на Китай от първите седмици на пандемията, коментира Марк Уилямс от Capital Economics, цитиран от CNBC.
В северозападния град Ланджоу в събота жителите са обърнали лагера на здравните служители и са разбили лаборатории за взимане на тестове, показват публикации в социалните медии. Според протестиращите те са били поставени под запор, въпреки че никой не е дал положителен резултат.
Бдения със свещи в памет на жертвите от Урумки се проведоха в редица университети в градове като Нанкин и Пекин.
Обратно към Шанхай, записи показват тълпи, изправени пред полицията, които скандират "Служете на народа", "Искаме свобода" и "Не искаме здравни кодове" - препратка към приложенията за мобилни телефони, които трябва да бъдат сканирани за влизане на обществени места в Китай.
По-рано тази година 25-милионният град беше поставен под запор за два месеца, което също предизвика гняв и протести.
Оттогава китайските власти се стремят към по-локализирано ограничаване на разпространението на COVID, но анализаторите посочват, че при очакваното рязко увеличаване на броя на заразените заради предстоящата вълна от Omicron, първа за страната, протестите могат да станат много по-масови.