OLAF разкри злоупотреби за 11,7 млн. евро в България
Европейската служба за борба с измамите (OLAF) разследва няколко случая на предполагаеми злоупотреби с пари на данъкоплатците от ЕС. Става въпрос за над 19,5 млн. евро, неправомерно изразходвани за инфраструктурни проекти в България, Румъния и Унгария.
„OLAF приключи четири разследвания на проекти за модернизация на съоръжения за вода и отпадни води. Представени са фалшиви документи, не са спазени критериите за допустимост на финансирането от ЕС. Открихме построени пречиствателни съоръжения, които никога не са работили. Парите – над 19,5 млн. евро, трябва да бъдат върнати в бюджета на ЕС и да са в полза на гражданите, а не за обогатяване на измамниците”, подчерта генералният директор на OLAF Виле Итала.
България е санкционирана за два случая, по които трябва да възстанови 11,7 млн. евро на европейския бюджет. Първият от тях е по анонимен сигнал за нередности по проект за водоснабдяване и отпадни води. OLAF прави ревизия на пет големи договора за строителство и надзор в рамките на проекта и открива, че във фазата на възлагане и изпълнение са представени фалшиви документи. Службата е изпратила съдебна препоръка на властите за възстановяване на 6,9 млн. евро.
Другата злоупотреба е за 4,8 млн. евро – става въпрос за местен проект за пречиствателна станция за отпадни води, завършена през 2012 г. Съоръжението не е пуснато в експлоатация и това представлява риск за общественото здраве и околната среда, посочват от OLAF.
Неговите експерти са установили документни измами при възлагане на обществени поръчки за модернизиране на инфраструктура за водоснабдяване и отпадни води в Румъния. Европейската служба са поискали от румънските власти възстановяване на 6,5 млн. евро.
Четвъртият случай е свързан със злоупотреби по проект за подобряване на качеството на питейната вода в унгарски град, за който OLAF иска връщане на над 1,3 млн. евро от партньорите по проекта.