Фалшиви токени заливат криптопазара през 2022
Според компанията за мониторинг на блокчейн риска Solidus Labs тази година на ден са създавани над 350 фалшиви криптовалутни токена, които са измамили милиони инвеститори, съобщава Cointelegraph.
От началото на годината до 1 декември са били разгърнати 117 629 "измамни токена", сочи докладът Rug Pull Report. Това е 41% увеличение спрямо близо 83 400 измамни токена, които Solidus отчита през 2021 г.
Според компанията най-много подобни измами се случват във водещата блокчейн платформа BNB Chain – 12%. Мрежата Ethereum е на второ място с 8%.
„Издърпване на килимчето“, например, е вид измама, при която даден човек или група хора създават нов токен и изкуствено повишават цената му. В крайна сметка, в даден момент те изтеглят цялата стойност от проекта си и го закриват, когато цената се срине. Почти 2 милиона инвеститори са загубили пари заради подобен тип измами от септември 2020 г. насам. Тази бройка е по-голяма дори от приблизително 1,8 милиона потребители, засегнати от фалитите на криптоплатформите FTX, Celsius и Voyager.
От Solidus посочват, че най-популярният модел за създаване на фалшиви токени е т.нар "honeypot" - вид интелигентни договори, които не позволяват на купувачите да препродават. Според компанията най-доходоносна за своите създатели е била "honeypot" кампания, наречена Squid Game (SQUID), на стойност 3,3 млн. долара. Само в рамките на няколко дни токенът е нараснал с 45 000%. Инвеститорите са били подлъгани от щедрите обещания, но в крайна сметка се оказва, че не могат да продават, а анонимните създатели на схемата са изтеглили всички средстава от системата.
Централизираните криптоборси също са засегнати от вълната от фалшиви токени, тъй като много от стоящите зад тези злонамерени кампании групи ги използват, за да финансират проектите си и да осребряват неправомерно спечелените средства, акцентират от Solidus.