Швеция не може да очаква подкрепата на Турция за НАТО, заяви Ердоган
Швеция не трябва да очаква подкрепата на Турция за членството си в НАТО след протеста в Стокхолм в събота, на който бе изгорен Коранът, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от Reuters.
В рамките на разрешена от шведската полиция демонстрация близо до турското посолство, шведско-датският десен екстремист Расмус Палудан изгори копие на
Корана, засилвайки напрежението с Анкара, от чиято подкрепа Швеция се нуждае, за да влезе във военния алианс.
"Онези, които допускат подобно богохулство пред нашето посолство, не могат повече да очакват нашата подкрепа за членството си в НАТО", заяви Ердоган след заседание на правителството.
Ердоган критикува Швеция и за прокюрдските протести, на които демонстранти развяваха знамена на различни кюрдски групировки, включително на Кюрдската работническа партия (ПКК), която от десетилетия води въоръжена борба срещу Турция, предаде AP, цитирана от БТА.
ПКК е смятана за терористична групировка в Турция, Европейския съюз и Съединените щати, но нейните символи не са забранени в Швеция.
"Значи вие ще оставите терористичните организации да вилнеят и след това ще очаквате нашата подкрепа за влизането ви в НАТО. Това няма да се случи", каза Ердоган, визирайки кандидатурите на Швеция и Финландия за присъединяване към военния съюз. Той заяви, че ако Швеция не прояви уважение към Турция и мюсюлманите, тогава "няма да получи никаква подкрепа от нас по въпроса за НАТО".
САЩ определиха като „отвратителни“ действията на шведски крайнодесен активист, който изгори копие на Корана пред турското посолство в Стокхолм, и допълниха, че те демонстрират „умишлено“ желание да се възпрепятстват дискусиите за разширяването на НАТО със скандинавската държава и нейната съседка Финландия, предаде AFP, цитирана от БТА.
Наричайки този акт "провокация", говорителят говорителят на Държавния департамент Нед Прайс предположи, че тя е продиктувана от "умишлено желание да се повлияе на текущите дискусии за присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО" и да се "отслаби" трансатлантическото единство.