Как лукът се превърна в лукс във Филипините
Според официалната статистика цената на лука във Филипините е скочила до около 700 песо ($12,80) за кг миналия месец.
Това е повече от цената на месото и дневната минимална заплата в азиатската страна, съобщава BBC.
Въпреки че цените се понижиха през последните седмици, лукът все още е лукс за много потребители, казва Ризалда Маунес, която управлява пицария в централния град Себу. Вече няма гарнитури с лук, защото всеки ресторант е изправен пред недостиг, добавя тя.
„Преди купувахме три до четири килограма лук на ден. Сега купуваме половин килограм, което е всичко, което можем да си позволим“, казва още Маунес за основната съставка във филипинската кухня, която се превръща в символ на растящите разходи за живот.
Миналия месец инфлацията в тропическата страна достигна нов 14-годишен връх.
Президентът Фердинанд Маркос, който е и министър на земеделието, нарече растящите цени на храните "извънредна ситуация". По-рано този месец Маркос одобри вноса на червен и жълт лук в опит да увеличи предлагането.
Експертите казват, че повторното отваряне на икономиката на Филипините стимулира търсенето, докато суровото време е засегнало производството на храни,
включително това на лука.
„Още през август Министерството на земеделието прогнозира потенциален недостиг на кореноплодни растения. Няколко месеца по-късно Филипините бяха ударени от две мощни бури, които причиниха значителни щети на реколтата“, казва Никълъс Мапа, старши икономист в ING Bank.
„Също така видяхме рязко нарастване на търсенето, тъй като и икономиката се възстановява рязко“, допълва Мапа, цитиран от BBC.
От сергиите през сватбените церемонии до контрабандата
Покачващите се цени засегнаха и уличните сергии за храна в Себу, които са популярни сред местните жители и туристите.
Пържените зеленчуци, месото и морските дарове обикновено се сервират със сос от лук и оцет.
„Лукът е съществена част от нашите ястия. Той добавя ароматна сладост в контраст със соленото в храната ни“, казва Алекс Чуа, който също е намалил използването на лук в своя павилион за улична храна.
Продуктът се оказва толкова търсен, че през април Лика Биори носи букет от лук на сватбата си в град Илоило.
„Попитах моя бъдещ съпруг дали не е по-добре да използваме лук вместо цветя, тъй като можем да го използваме и след сватбата, а цветята ще увяхнат и ще бъдат изхвърлени“, казва Биори.
По-рано този месец 10 члена на екипажа на Philippine Airlines бяха разследвани за опит за контрабанда на близо 40 кг лук и плодове в багажни чанти. Митническите служители заявиха, че няма да бъдат повдигнати обвинения, но предупредиха пътуващите да не носят продукти без разрешителни.
Нарастваща криза
Мари-Ан Лезорейн от консултантската компания Kantar Worldpanel казва, че изменението на климата също е основна заплаха за продоволствената сигурност на страната.
„Покупателната способност на повечето потребители е ниска, те вече си позволяват само най-важното. Ако изменението на климата причини недостиг и следователно цените скочат, това ще има много лошо въздействие върху голяма част от хората във Филипините“, казва тя.
Мапа вярва, че цената на лука може да се стабилизира, докато правителството внася повече от реколтата.
Моментът съвпада със сезона на прибиране на местната реколтата. Според него цените може действително да паднат драстично, след като реколтата и вносът излязат на пазара почти едновременно.