Плащаме ли с данни? Италия погна Meta за данъци за стотици милиони
Компанията-майка на Facebook – Meta, може да се окаже притисната да плати данъци в размер на 870 млн. евро в Италия, след като местната прокуратурата е започнала разследване срещу нея, съобщава Reuters, като се позовава на местно издание.
Разследването е започнато от магистратите в Милано по искане на Европейската прокуратура. Тя се е обърнала към италианската финансова полиция Guardia di Finanza и Италианската агенция по приходите с искане да проверят дали има случаи, в които потребителите са били задължавани да плащат някакви такси.
"Категорично не сме съгласни с идеята, че предоставянето на достъп до онлайн платформи на потребителите трябва да се облага с ДДС", коментират от Meta пред Reuters, като добавят, че приемат сериозно данъчните си задължения, плащат всички данъци, изисквани от държавите, в които работят, и са готови да окажат пълно съдействие на властите.
Данните като такса
Новината за административната данъчна проверка в Meta от страна на италианските власти е публикувана за първи път в сряда от италианския ежедневник Il Fatto Quotidiano.
Изданието цитира свои източници, според които разследващите смятат, че безплатното членство в платформите на Meta се предоставя в замяна на достъп до потребителски данни и следва да се класифицира като обмен на услуги, поради което подлежи на облагане с ДДС.
Платените акаунти - промяна на модела в отговор на насрещните ветрове Регулаторния натиск притиска социалните мрежи да диверсифицират каналите си за приходи
Италианската данъчна полиция и агенцията по приходите на страната са изградили изчислителен модел, според който Meta би трябвало да плати около 220 млн. евро данък върху продажбите в Италия през 2021 г. Цифрата набъбва сериозно, ако се върнем до 2015 г. Изчисленията сочат 870 млн. евро.
Най-същественият момент в това разследване, смятат анализаторите, е установяването на връзка между свободния достъп и трансфера на данни като облагаема сделка. Ако такава бъде доказана в съда, това може да има последици за много мултинационални компании, опериращи на територията на Европа.
Reuters обаче акцентира, че Meta не вижда пряка връзка между данните, предоставяни от потребителите, и техния достъп до платформата, а без такава връзка няма как да се дължи ДДС.
Иначе, компанията има две посоки за действие - да реши да приеме резултатите от разследването и да плати исканата сума, или да я оспори и да започне административно дело срещу нея. А прокуратурата в Милано вече има опит в това отношение, след като в последните години е започнала няколко данъчни разследвания срещу мултинационални технологични компании като Google и Apple.
Обикновено, след като бъде постигнато споразумение за плащане, наказателното разследване се прекратява, посочват още от Reuters.