ФБР: Лабораторен инцидент е вероятната причина за пандемията COVID-19
Пандемията от COVID-19 "твърде вероятно" е причинена от лабораторен инцидент в китайския град Ухан. Това заяви директорът на ФБР Кристофър Рей.
"От известно време вече ФБР смята, че произходът на пандемията твърде вероятно е (свързан с) лабораторен инцидент в Ухан", каза Рей в интервю за телевизия "Фокс нюз", цитиран от БТА. Директорът на ФБР отправи обвинения към Китай, че прави опити да блокира разследването на САЩ за причините, довели до пандемията, отнела живота на 7 милиона души и предизвикала сътресение в световните пазари.
Подобна хипотеза беше разпространена и от американското министерство на енергетиката след анализ на разузнавателни данни. Изводът е бил направен, след като Белият дом и членове на Конгреса са се запознали с класифициран документ.
Според анонимни източници, цитирани от "Уолстрийт джърнъл", "Ню Йорк таймс" и Си Ен Ен, министерството обаче е поставило на своя анализ маркер "слабо ниво на доверие".
Представители на разузнавателната общност на САЩ признават, че в самата администрация на Байдън има различни мнения по въпроса. "Просто няма консенсус в разузнавателната общност", обобщи говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби.
"Разузнавателната общност и останалата част от правителството все още разглеждат този въпрос. Няма окончателно заключение, така че ми е трудно да кажа, а и не се чувствам длъжен да защитавам медийни публикации… Президентът иска факти", заяви Кърби.
Двама републиканци, които водят разследването за произхода на COVID-19 в Камарата на представителите, са поискали от министерството на енергетиката, Държавния департамент и ФБР да предоставят документи, свързани с казуса. По думите им разкриването на произхода на заболяването е жизнено важно за националната сигурност на САЩ, както и за предотвратяването на бъдещи пандемии.
Пекин яростно отхвърля обвиненията.
Китайските власти заявиха, че са били "открити и прозрачни" при търсенето на произхода на новия коронавирус и отхвърлиха критиките на САЩ, наричайки ги политизиране на въпроса, съобщи Асошиейтед прес.
"Китай е предоставил най-много данни и резултати от проучвания за проследяване на вируса и е допринесъл значително за глобалните изследвания за проследяването на произхода на вируси", заяви говорителката на китайското министерство на външните работи Мао Нин.
"Политизирането на въпроса за проследяването на вируса няма да очерни Китай, а само ще навреди на авторитета на САЩ", добави Мао в отговор на оплакванията от страна на представители на администрацията на президента Джо Байдън и членове на Конгреса, че Пекин не е оказвал пълно съдействие по темата.
През 2021 г. американските власти публикуваха резюме на разузнавателен доклад, в който се казва, че четирима представители на разузнавателната общност приемат с ниска степен на сигурност, че вирусът е бил предаден за пръв път от животно на човек, а всеки пети смята със средна степен на сигурност, че първата инфекция е станала след изтичането на вируса от лаборатория, припомня АП. За научната общност е от ключово значение да определи произхода на коронавируса, за да се бори с по-добри резултати срещу евентуална нова епидемична вълна.