Макрон прескочи парламента за пенсионната реформа, синдикатите на бунт
Френските синдикати свикват нов ден за всеобща мобилизация срещу пенсионната реформа. Той ще бъде идния четвъртък, на 23 март. Това ще бъде деветият подобен общонароден протест, предаде AFP, цитирана от БТА.
До решението се стигна, след като правителството прокара реформата в долната камара на парламента без гласуване, както е заложено в член на френската конституция. При този вариант правителството гарантира за реформата, но се дава право на политическите сили в парламента да внесат срещу него вот на недоверие. Крайната десница вече заплаши, че може да направи подобно нещо.
Според сдружението на френските синдикати подобно прокарване на законопроекта е истинско отричане на демокрацията.
Същевременно около 6000 протестиращи срещу пенсионната реформа се събраха на площад "Конкорд" срещу сградата на парламента, от другата страна на река Сена. Накрая полицията се намеси и ги разпръсна, като използва водни оръдия и сълзотворен газ, след като те се опитаха да и да вандализират скелето около реставрирания Обелиск в центъра на площада.
Заобикаляне на конституцията Законопроектът за пенсионната реформа беше приет от френския Сенат по-рано в четвъртък, но очакванията бяха той да не мине през Националното събрание - долната камара на парламента на страната. Заседанието на камарата обаче е било прекратено по-рано заради изявление на премиера на страната, което е довело до остри реакции от нейните членове. Елизабет Борн е съобщила за решението на правителството да активира специална законодателна процедура, позволяващa му да заобиколи Националното събрание, на фона на депутати, пеещи френския национален химн и размахващи плакати с надпис "Не на 64 години", съобщава CNN. Тя също така е разкритикувала крайнодесните депутати в долната камара на парламента, че не са подкрепили законодателството, в отговор на което Марин льо Пен, лидер на крайнодясната партия "Национален сбор", е отговорила с призив за оставка на министър-председателя. Пенсионната реформа във Франция, където правото да се пенсионираш с пълна пенсия на 62 г. е дълбоко ценено, винаги е изключително чувствителен въпрос, а сега, когато социалното недоволство нараства заради нарастващите разходи за живот, е още по-чувствителна тема, посочват анализатори пред CNN. Но тъй като Франция е с една от най-ниските възрасти за пенсиониране в индустриализирания свят, тя също така харчи много повече от други страни за пенсии.
По веиско личи, че истинският сблъсък на тема "пенсионна реформа" във Франция тепърва предстои.
Il est 19h50 sur la place de la Concorde où les forces de l’ordre ont tiré des lacrymos et utilisé le canon à eau pour disperser les manifestants. #ReformeDesRetraites pic.twitter.com/tAZLR22mBu
— Pierre Bouvier (@pibzedog) March 16, 2023