2509 лв. са необходими на месец за издръжка на тричленно семейство. Необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота на един човек е 1394 лв.

Парите, необходими за издръжка на тричленно семейство (двама работещи възрастни с дете до 14-годишна възраст) са се увеличили с 320 лв., а за работещ, живеещ сам – със 178 лв.

Доходът, необходим за издръжка, нараства с 3,1% на тримесечна база и с 14,6% на годишна база. Това показват резултатите от традиционното наблюдение на потребителските цени и заплатата за издръжка за първото тримесечие на 2023 г. на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Института за социални и синдикални изследвания и обучение (ИССИО) към КНСБ.

Те бяха представени днес от президента на КНСБ Пламен Димитров, директора на ИССИО Любослав Костов и заместник-директора на института Виолета Иванова, съобщи БТА.

850 лв. минимална заплата и 10% ръст за държавните служители иска КНСБОт синдиката изчисляват, че натрупаната инфлация за последните 2 години е над 28%

Ръстът на минималната работна заплата (МРЗ) изостава от ръста на заплатата за издръжка, обобщават от синдиката.

Минималната работна заплата (МРЗ) трябва да бъде 850 лв. от първи юли, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров във връзка с очакваното представяне на бюджета за 2023 г. от служебното правителство. Доходите за нас са ключовият въпрос в този бюджет, разбира се и компенсацията на инфлацията през тях и през пенсиите, подчерта той.

Видяхме бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО), който показва прилична стъпка за пенсиите от първи юли 2023 г. с 12% ръст, коментира още Димитров.

КНСБ: Минималната издръжка за тричленно семейство е 2 432 лв. Според изчисленията на синдиката минималният нетен месечен доход на един работещ човек, живеещ сам, трябва да е 1351 лв.

Ще ни трябва по-продължителен период МРЗ да достигне до размера на заплата за издръжка, отбеляза Виолета Иванова. МРЗ нараства с по-слаби темпове, отколкото заплатата за издръжка, поясни още тя.

Ръстът на цената на природния газ, тока за бизнеса, петрола, зърнените и маслодайни култури, на някои от основните метали като олово са сред факторите, които са повлияли за динамиката на дохода за издръжка, показват още резултатите от проучването на КНСБ.

Поскъпването се наблюдава и при основните хранителни продукти. Яйцата нарастват с 66% на годишна база, а на тримесечна – с 14,4%. За едногодишен период цените са нараснали с около 16 до 20 ст., посочват от КНСБ. Като по-забележимо от синдиката посочват нарастването на цените за година при доматите (25,6%), картофите (11,8%), краставиците (13%), лука (40%). При млякото и млечните продукти се наблюдава тримесечен ръст с 2,5%, а на годишна база – с 37,8%.

При хляба и зърнените храни нарастването на цените е с 2,3% на тримесечна база, но на годишна база ръстът остава висок – с 18,7%, посочват от КНСБ. Всъщност това, което виждаме, е, че на годишна база нарастването на цената на хляба е 8,6%, отбеляза Пламен Димитров, цитиран от БТА.

Любослав Костов, КНСБ: Най-масовите стоки поскъпват с между 50% и 120% Стоките, които българите купуват най-масово, са поскъпнали с много по-висок процент от средните нива на инфлация

По отношение на динамиката на средните цени при групата на нехранителни стоки и услуги резултатите сочат, че темпът на тримесечна база се задържа, като от синдиката смятат, че това е така заради намалението на природния газ с 22,3% за битовите потребители. Намаление има при цените на дървата за огрев и въглищата, отчитат от КСНБ.

Макар и с по-малки темпове, цените продължават да растат, коментира президентът на КНСБ. И определи това като тревожно. Според Димитров спекулата продължава.

В условията на рекордно висока инфлация за последните 20 години нашата минимална заплата нараства два пъти по-малко от тази в повечето страни в Европейския съюз, каза Любослав Костов. По думите му 20 жизнено важни стоки, продукти от малката потребителска кошница, у нас са по-скъпи от тези в чужбина в големите търговски вериги.