Сингапур: Най-опасното място за наркотрафикантите
Легализирането на леките наркотици като марихуаната е засилваща се тенденция през последните години. Страни като Нидерландия и САЩ предприеха тази стъпка, а на много други места тече дебатът дали това трябва да се случи. Има обаче една страна в Азия, която не само не мисли за легализация, а тъкмо обратното – наказва строго и за най-малките количества. Това е Сингапур, която наскоро отново влезе в световните новини с тази тема.
През април там бе екзекутиран 46-годишният Тангаражу Супиа, признат за виновен за притежанието на малко над 1 килограм марихуана с цел разпространие. Мъжът бе обесен въпреки кампанията в негова защита, в която се включиха както близките му, така и организации със влияние в световен мащаб. Сингапурските власти обаче не се трогнаха особено и изпълниха присъдата.
Това е страната с едно от най-строгите законодателства в тази посока. Едновременно с това властта отделя големи ресурси за преследване на наркоразпространението. В Сигнапур е създадена специална държавна структура, която се занимава с тези разследвания – Central Narcotics Bureau (CNB). Девизът ѝ е „За свободен от наркотиците Сингапур“. Според закона всеки опит за трафик е на наркотици над определено количество (например повече от 15 грама хероин) се наказва по възможно най-строгия начин.
Ако се прочетат отчетите на CNB, става ясно, че политиката за нула наркотици всъщност не дава чак такива резултати. За 2021 г. например Бюрото отчита „притеснителни“ тенденции – процентът на арестуваните за първи път с дрога остава доста висок – 34% от всички задържани. Повече от половината от тях са под 30-годишни. Това се случва, въпреки че се регистрират по-ниски нива на разпространение, главно заради ограниченията, наложени покрай пандемията от Covid-19.
Нов законопроект ще даде зелена светлина на потреблението и продажбата на трева в Германия
Статистиката сочи, че най-често употребяваните наркотици в Сингапур са метамафетамините. На следващо място е хероинът, а след това – марихуаната. Официалната статистика обаче сочи, че най-често властите задържат хероин.
И въпреки че данните на самото CNB сочат, че ситуацията не е съвсем розова, структурата продължава да твърди: „Фокусът на Сингапур е върху създаване на общество, свободно от наркотици, а не такова, което ги толерира. Затова е приет превантивен подход, който позволява ситуацията да бъде контролирана“.
Реалността е доста по-различна от правителствените документи. Супиа бе екзекутиран след процес, който много организации определят като такъв без реални доказателства за вината му.
За какво става дума? Той е осъден на първа инстанция през 2018 г. Съдът посочва, че в телефона му е открита комуникация с други двама души, в която се обсъжда наркотрафик. Според организацията Amnesty International обаче главното доказателство са показанията на полицаите, които са го арестували. Разпитът на осъдения е проведен без адвокат и без преводач. Освен това обвиненията на другите двама арестувани по случая са свалени след като дават показания.
Така се стига да екзекуция по обвинение, по което в европейска страна виновният най-вероятно би получил условна присъда. Ефективно наказание би имало само ако това осъждане му е поредното.
Екзекуцията на Супиа не е единствената в Сингапур. В тази страна вече има установена традиция да се прилага смъртното наказание доста често. И властите нямат никакви намерения да се откажат от него. Вместо това се опитват да го направят по-приемливо.
Миналата година например сингапурското правителство реши да си направи следната „реклама“. Властите съобщиха, че на осъдените на смърт ще се разрешава да си направят снимки преди екзекуцията с какъвто тоалет пожелаят. Резултатът бе, че семействата им започнаха да получават снимки на близките си, облечени в дрехи, които сами преди това са им занесли за фотосесията.
Общественото мнение в Сингапур изглежда подкрепя строгостта. Миналата година тамошното вътрешно министерство обяви резултати от допитване, според което 70% вярват, че екзекуцията е по-ефективна в борбата с наркотрафика, отколкото доживотната присъда например.
В същото време обаче Сингапур изглежда като крепост на средновековни практики. Особено като се има предвид, че съседна Малайазия взе решение да се откаже от задължителното смъртно наказание за наркотирафик още преди четири години. Друга близка страна – Тайланд – пък наскоро легализира употребата на марихуаната.