Икономическото възстановяване на Китай губи инерция
Производствената активност в Китай се е понижила до най-ниското си ниво, откакто страната прекрати политиката си на нулев ковид през декември, тъй като икономическото ѝ възстановяване продължава да губи скорост.
Азиатските пазари се сринаха след публикуването на данните за май, информира CNN, въпреки че предварителното споразумение, постигнато с посредничеството на президента на САЩ Джо Байдън и председателя на Камарата на представителите Кевин Маккарти за повишаване на тавана на дълга на САЩ, преодоля ключово препятствие във вторник вечерта.
Фондовият индекс на Хонконг се е понижил най-много сред регионалните пазари в сряда и е на път да навлезе на “меча” територия, която се определя като спад от поне 20% спрямо скорошния връх.
Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в производствения сектор на Китай се е понижил до 48,8 пункта този месец, спрямо 49,2 пункта през април, сочат данни, публикувани от Националното статистическо бюро в сряда. Това е вторият спад в рамките на няколко месеца. По този начин индексът, който обхваща предимно по-големите предприятия и държавните компании, пада на най-ниското си ниво от декември насам.
Три причини защо Китай не иска пълна дедоларизация на пазарите През април 43% от всички глобални плащания, извършени чрез SWIFT, са били в щатски долари, 32% - в евро и едва 2,3% са използвали юани
Официалният непроизводствен PMI индекс, който измерва настроенията в секторите на услугите и строителството, също се понижава до 54,5 през май спрямо априлските 56,4. И при него това е най-слабото ниво от четири месеца насам.
Показания над 50 означават разширяване, докато стойности под това ниво - свиване.
"Икономическото възстановяване е изправено пред предизвикателства", коментира в сряда Живей Джан, президент и главен икономист на Pinpoint Asset Management, цитиран от CNN. "Вътрешното търсене отслабна напоследък, отчасти заради охлаждането на пазара на недвижими имоти и втората вълна на COVID-19".
Втората по големина икономика в света все още е в разгара на исторически спад на пазара на недвижими имоти. Страната също така се подготвя за нова вълна на вируса, а миналата седмица Чжун Наншан, водещ китайски епидемиолог, прогнозира, че тя ще достигне своя пик в края на юни, като седмично ще се заразяват около 65 млн. души.
Мечи настроения
Живей Джан коментира пред CNN, че външното търсене на китайски стоки не подкрепя икономическото възстановяване, тъй като Съединените щати са изправени пред риск от рецесия. Последните данни, цитирани от него, показават, че износът на Китай е нараснал с 8,5% през април, което е рязък спад спрямо 14,8% през март и означава забавяне на глобалното търсене.
Защо Китай и Япония стискат палци на САЩ да избегнат дефолтСпада на американските съкровищни облигации би довело до спад и на валутните резерви на двете страни, но не само
"Настроенията на финансовия пазар са доста “мечи", категоричен е той.
В отговор на данните за производството и услугите в Китай акциите в Хонконг спадат. В следобедната сесия индексът Hang Seng бележи отстъпление с 2,4% и достига до шестмесечно дъно. Понастоящем той е спаднал с повече от 20% от пика си от 27 януари.
Японският Nikkei 225 също губи 1,4%, докато китайският индекс Shanghai Composite - 0,6%. Междувременно южнокорейският Kospi също губи възходящата си инерция и се понижава с 0,3%.
Юанът, барометър за настроенията на инвеститорите, също отслабва спрямо щатския долар.
Кратка ретроспекция
Китайски бизнес мисии обикалят света в търсене на източници на растеж В същото време местните администрации са обременени с кумулативен дълг от 9 трилиона долара
Китайската икономика преживя първоначален подем на активността след внезапното премахване на пандемичните ограничения през миналата година. През първото тримесечие на тази година БВП на страната е нараснал с 4,5% спрямо предходната година, надминавайки оценката за 4% ръст, направена в анкета на Reuters.
"Напоследък обаче темпото се забави, тъй като продажбите на дребно, промишленото производство и инвестициите за април не отговориха на прогнозите на икономистите. Официалният PMI индекс в промишлеността неочаквано се сви миналия месец, прекъсвайки тримесечната серия на растеж в сектора. Активността в сферата на услугите също започна да се забавя през април", обяснява в анализа си медията и добавя:
“Дефлационният натиск се засили, тъй като през последните няколко месеца потребителските цени почти не помръдват. Друга сериозна тревога буди рязко нарастващото равнище на безработица сред младите хора, което през април достигна рекордното ниво от 20,4%”.