Истинска експлозия в социалните мрежи в Китай предизвика случай с алпинистка, спасена при изкачване на връх Еверест.

Макар и да е завършила благополучно, историята предизвика вълна от негативни емоции след като участници в спасяването обвиниха катерачката Лиу Куининг, че отказала да плати на шерпа, който я спасил, докато била в безсъзнание и почти замръзнала, разказва Insider.

Случката се е разиграла на 18 май. Тогава Куининг и наетият от нея шерпа започват пореден етап от изкачването.

По неизяснени засега причини двамата се разделят и 50-годишната жена остава сама. Оборудването ѝ е открито закачено за въже на почти 8300 метра височина. Това се счита за т.нар. „зона на смъртта“ – с изключително ниски температури и много малко кислород.

Лиу е открита в безсъзнание от друг китайски алпинист – Фен Джиантао, който минава през района със своя шерпа Лакпа Гелу. Лицето на жената е покрито с лед, кислородът ѝ е свършил, а едната ѝ ръка е започнала да почернява – признак за премръзване.

Двамата решават да помогнат на Лиу, но са толкова уморени, че успяват да я пренесат на едва около 200 метра. Започва да се стъмва и Фен губи надежда, но тогава се срещат с още двама души – алпинистът Си Руксианг и шерпа Пем Чири. Фен и Си молят Пем Чири за помощ. За да го убеди, Си му казва, че изпадналата в безсъзнание Лиу ще плати стандартната такса за спасителна акция – 10 хил. долара.

Четиримата мъже дават кислород на Лиу и успяват да я пренесат до базовия лагер. През това време нейният шерпа Лакма Пемба тръгва да я търси, но не успява да я намери и се връща в лагера.

Информацията за извършената от двамата шерпи спасителна операция е потвърдена от техния работодател – компанията 8K Expeditions, но без да се дават подробности.

Тази история превръща притеклите се на помощ алпинисти и шерпи в истински звезди. Малко по-късно обаче се появява и информацията, че Лиу е отказала да плати таксата.

Няколко души цитират Фен, който твърди, че спасената жена е казала, че ще даде на шерпите само 4 хил. долара. По негови твърдения тя вече им е дала 1800 долара, докато той и Си им платили още 1500 долара.

„Дадох толкова много пари, подготвях се дълго време за изкачването на върха, а накрая трябваше да плащам допълнително. Много съм разочарован“, казва пред новинарски сайт Фен.

Заради спасителната акция той така и не успява да изкачи Еверест.

Българка покори Еверест и ЛхотцеПетричанката става втората българка, стъпила на Еверест, и първата - на Лхотце

В социалните мрежи се появяват и скрийншотове от разговори в чат, в който Фен и Си критикуват Лиу заради отказа ѝ да плати. Тези чатове ядосват още повече вече разярената публика. Двамата започват да призовават блогъри и потребители да оставят Лиу на мира. Тя пък през цялото време упорито мълчи.

Призивите на Фен и Си обаче нямат особен ефект. Яростта срещу Лиу е огромна. Наричана е с всякакви епитети, а онлайн тормозът срещу нея достига върхове. Според Insider хаштагът, разказващ за спасяването ѝ, е бил прегледан 370 млн. пъти в социалната мрежа Weibo, считана за китайския аналог на Twitter.

Тормозът срещу Лиу взема застрашителни размери след като онлайн е публикувана информация за ежедневието ѝ и нейни снимки. Започва се и с фалшивите истории – например тази, че се е опитала да изкачи Еверест сама – практика, която е забранена от непалското правителство.

В опит да успокои обстановката, компанията, организирала изкачването на Лиу, обявява, че ще плати на шерпите-спасители. Те защитават алпинистката, заявявайки, че е станала жертва на неверни истории и хора, „извадили историята извън контекст“.

Спасяването на Лиу през май бе втората такава операция за месеца. В същия ден от почти сигурна смърт бе спасен малайският алпинист Равичандран Тарумалингам. Той също отнесе сериозна доза критики след като бе обвинен в социалните мрежи, че е отказал да благодари публично на шерпа, който го спаси.

От началото на годината в опит да изкачат Еверест са загинали 12 души.