Борсовите индекси в САЩ започнаха седмицата с понижения
Борсовите индекси в САЩ завършиха надолу в понеделник, доходността на облигациите спадна леко, а стоковите пазари бяха спокойни въпреки бунта в Русия.
Технологичният Nasdaq Composite загуби 1,2%.
S&P 500 се понижи с 0,4%, продължавайки тенденцията от миналата седмица.
Dow Jones Industrial Average изтри около 13 пункта или по-малко от 0,1%.
Въпреки че основните борсови индекси бяха в печеливши серии до миналата седмица, печалбите бяха концентрирани в акциите на няколко големи технологични компании, както и в производителите на чипове, строителната индустрия и круизните линии.
В понеделник печалби отбелязаха акциите на компаниите от енергийния сектор, недвижимите имоти и материалите, а спадовете бяха при технологичните и комуникационни компании, отбелязва The Wall Street Journal.
Круизният оператор Carnival поведе пътя надолу, спадайки със 7,6%, след като отчете загуба за второто тримесечие. Разпродажбата се разпространи върху акциите на конкурента му Norwegian Cruise Line Holdings, които паднаха с 4,5%.
Акциите започнаха деня предимно с повишения, но изтриха печалбите, след като Федералната резервна банка на Далас заяви, че нейното месечно проучване на бизнес активността в Тексас показва свиване през юни.
Производствената продукция и продажните цени са намалели, ръстът на заетостта е отслабнала и въпреки че широката оценка на бизнес условията в щата е по-малко негативна, отколкото през май, тя се подобрява с по-малко от прогнозите на анализаторите.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ приключи понеделник на 3,719%, което е спад от 3,737% в петък.
Суровият петрол Brent добави 33 цента за барел, или 0,4%, и завърши на $74,18.
Референтните европейски цени на природния газ нараснаха с 1,8%.
Цените на пшеницата се покачиха в началото на търговията от двете страни на Атлантическия океан, но завършиха надолу.
Икономистите очакват проучването на потребителското доверие на Conference Board във вторник да покаже лек скок в общественото доверие в здравето на икономиката на САЩ. Тази седмица инвеститорите ще получат и нови данни за продажбите на жилища и поръчките на дълготрайни стоки.
Защо хаосът в Русия е опасен за световната икономикаНай-сериозното предизвикателство към властта на Путин от 23 години насам все още може да доведе до сътресения и промени
В Европа индексът STOXX Europe 600 едва се помръдна, намалявайки с 0,1%. Акциите на компаниите от химическия сектор се покачиха с 0,9%, а тези на дружествата, произвеждащи петрол и газ - с 0,8%. Губещи се оказаха здравните компании, които изтриха 1,1%, обобщава CNBC.
Руските активи бяха под умерен натиск.
Рублата загуби позиции спрямо долара, а руският бенчмарк фондов индекс MOEX загуби 1,4%.
Тъй като конфликтът между руския президент Владимир Путин и собственика на паравоенната група Вагнер Евгений Пригожин засега изглежда потушен, инвеститорите се фокусират върху по-конвенционалните пазарни двигатели: инфлацията и перспективите за растеж.
Представителите на централните банки ще се срещнат в Португалия тази седмица за годишния форум на ЕЦБ. Данните за инфлацията в еврозоната и САЩ трябва да бъдат публикувани по-късно тази седмица.
Инвеститорите ще следят сигналите за пътя на лихвените проценти по света, след като акциите бяха подложени на натиск миналата седмица, когато няколко централни банки подчертаха, че затягането на паричната политика все още не е приключило.