Криза в индустрията на зехтина, жегите в Европа застрашават новата реколта
Производството на зехтин е в криза, като горещата вълна в Южна Европа заплашва да причини втора поредна лоша реколта и празнини по рафтовете тази есен, пише The Guardian.
След като пролетна гореща вълна засегна цъфтежа в Испания, която произвежда около половината от глобалната реколта от маслини, прогнозите са реколтата да бъде само с 28% повече от миналата година, когато бяха произведени само 660 000 тона зехтин - най-ниското ниво от почти десетилетие.
Международният съвет за зехтина прогнозира, че тази година страната ще произведе 850 000 тона, в сравнение с типичните 1,3 милиона тона годишно. Прогнозата беше направена преди настоящия период на високи температури.
Индустрията се опасява, че производството може да се окаже още по-лошо. Втората гореща вълна тази седмица носи температури до 43 градуса по Целзий в някои южни части на Испания, което кара дърветата да хвърлят неузрели плодове, за да запазят влагата.
„В Испания вече знаем, че това ще бъде още една лоша година, но никой не може да се справи с това, което се случва в момента“, казва Уолтър Занре, главен изпълнителен директор на британския клон на Filippo Berio, най-големият производител на зехтин в света.
Занре добавя, че вероятният недостиг на зехтин означава, че цените вероятно ще се повишат допълнително на фона на подобни слаби реколти в Италия и Португалия. Цените на едро са се удвоили от началото на 2022 г. В Обединеното кралство цената на дребно на зехтина е нараснала с 47% на годишна база до средно £6,16 за 500 мл през май, според последните данни на Службата за национална статистика.
Като се има предвид, че е малко вероятно есенната реколта да произведе нов зехтин до ноември и че миналогодишните доставки се очаква да се изчерпят до септември, при настоящите нива на потребление е възможно супермаркетите да видят недостиг през есента.
Производителите на домати в Италия също са разтревожени от въздействието на горещата вълна, след като наводненията унищожиха повече от 15% от реколтата, засадена тази година. Ако екстремните температури в страната продължат повече от няколко дни, те могат да нанесат щети на останалите култури, които са почти готови за събиране.
Диего Париоти, търговски директор за износа в Conserve Italia, който произвежда марката консервирани домати Cirio, казва, че групата изчислява, че производството ще намалее с 10%, като втората реколта тази година през август е по-вероятно да бъде засегната от горещата вълна тази седмица.
Париоти обаче добавя, че почти узрелите плодове, които чакат да бъдат събрани през следващите седмици, също могат да бъдат изложени на риск, ако горещата вълна в Италия продължи повече от няколко дни.
Британските купувачи вече ограничават разходите си за зехтин в отговор на скока на цените. Потреблението в Обединеното кралство е намаляло с една пета, според анализатори от Kantar, но то едва ли ще бъде достатъчно, за да компенсира бъдещия недостиг.
„Очакваме много трудна ситуация през следващите няколко месеца. Не е твърде крайно да се каже, че зехтинът е индустрия в криза. Въпреки че цените са много високи, никой не забогатява“, казва Занре.
Докато страховете за бъдещето на индустрията нарастват с влошаването на климатичната криза, Filippo Berio разширява районите, от които доставя маслини, обръщайки се към страни като Турция и дори Чили, за да допълни доставките от традиционни региони на отглеждане като Италия, Гърция и Испания.