Скокът на лихвените проценти връща чуждестранните инвеститори в Турция
Последното масирано увеличение на лихвените проценти в Турция привлече вниманието на отдавна скептично настроени чуждестранни инвеститори, които твърдят, че биха могли да се върнат към турските активи, ако властите продължат да демонстрират, че е налице обръщане към ортодоксална парична политика, съобщава Reuters.
Лирата поскъпна с цели 7% в четвъртък, след като централната банка шокира пазара, повишавайки основния си лихвен процент със 750 базисни пункта до 25% - три пъти повече от очакваното.
Високопоставени представители на Турция заявяват, че планират да предприемат още две жизненоважни стъпки, за да обърнат продължаващия от години отлив на чуждестранни инвестиции - следващия месец ще публикуват цялостна икономическа програма, която ще намали несигурността; и ще започнат да провеждат срещи с инвеститори в чужбина.
Министърът на финансите Мехмет Шимшек ще даде началото на този инвеститорски тур на 19 септември в централата на Goldman Sachs в Ню Йорк, съобщава още информационната агенция.
Въпреки че кривата може би се променя, убеждаването на инвеститорите няма да е лесно: чуждите компании почти изоставиха Турция през последните пет години, в които президентът Тайип Ердоган наложи нестандартна и често хаотична финансова политика, която включваше намаляване на лихвените проценти в условията на нарастваща инфлация.
Турция изненада с по-голямо от очакваното увеличение на лихвения процентВ опита си да укроти инфлацията турската централна банка обяви лихвен процент от 25%, при очаквания за 20%
Въпреки това петима чуждестранни инвеститори заявяват пред Reuters, че повишението на лихвените проценти е сигнал за новопридобита независимост на представителите на централния трезор, които имат сериозни намерения да се справят с непрестанния натиск върху валутата и да овладеят инфлационните очаквания.
"Имам чувството, че те поправят грешките, които направиха с първите си решения за повишаване на лихвите", казва Виктор Сабо, портфолио мениджър в abrdn в Лондон. "И това е знак, че натискът върху валутата продължава".
Ола Ел-Шаварби, заместник портфолио мениджър по стратегията за акции на развиващите се пазари във Van Eck, заявява на свой ред: "В момента се наблюдава тенденция към намаляване на риска. Имаме известна експозиция и се чувстваме все по-удобно от общата картина, така че ставаме по-конструктивни. Колкото повече доказателства получаваме за завръщането към ортодоксалността, толкова по-вероятно е да преразгледаме тези инвестиции".
Въпросът Ердоган
Изправен пред силно изчерпани валутни резерви и други икономически затруднения, Ердоган, току-що спечелил преизбирането си през май, назначи Шимшек и избра за управител на централната банка бившия банкер от Уолстрийт Хафизе Гайе Еркан - първата жена начело на централната банка на страната, за да промени нещата.
Вицепрезидентът Джевдет Йълмаз коментира пред банкери, че в "средносрочната програма" следващия месец ще бъде описан преходът към по-голяма икономическа и финансова предвидимост и ще бъдат включени тригодишни макропрогнози. Той добавя, че ще се ускори и инвеститорското търсене.
Шимшек също подчертава, че екипът му има политическа подкрепа за своя план, който би трябвало да доведе до намаляване на инфлацията около май следващата година.
Ердоган (може би) е съгласен с обрата в паричната политика на ТурцияТурският президент дава знак, че ще се съобрази с намеренията на новия си финансов министър по отношение на лихвените проценти
Засега Ердоган, който уволни четирима шефове на централната банка за четири години, не каза почти нищо за повишаването на лихвите, акцентира още информационната агенция и цитира Блез Антин, ръководител на отдела за изследвания в Европа в компанията за управление на активи TCW, който казва:
"Те ще трябва да повишат лихвените проценти още повече в този цикъл, за да имат траен ефект върху международните инвеститори. Въпросът е дали имат зелената светлина от Ердоган, за да продължат."
В четвъртък централната банка на Турция заяви, че ще повиши лихвите още, ако е необходимо, а JPMorgan прогнозира, че те ще достигнат 35% до края на годината.
Несигурни стъпки
При положение, че инфлацията се очаква да нарасне до близо 60% до края на годината от почти 48% миналия месец, повишенията на лихвите отчасти намаляват разликата.
Въпреки че международните облигации на Турция са широко разпространени и са част от ключови индекси, страната се бори да привлече чуждестранни инвеститори обратно на вътрешните си облигационни пазари след поредица от кризи с лирата и фактически контрол върху капитала.
Чужденците притежават по-малко от 1% от турските облигации, което е спад спрямо 10% през 2019 г. и 20% през 2015 г., сочат официалните данни. През последните три месеца облигациите отбелязаха само 110,5 млн. долара кумулативен приток на чуждестранни инвестиции, докато акциите - прилив от 1,7 млрд. долара.
Турската централна банка се връща към рационалния подход към лихвите Анализаторите предупреждават обаче, че Ердоган често прави подобни завои, а после размисля
Турските пазари на акции, еврооблигации и суапове за кредитно неизпълнение са по-привлекателни цели през тази и следващата година, особено след повишаването на лихвените проценти, казват инвеститори и официални лица пред Reuters. Новите инвестиции от държавите от Персийския залив помагат да се спечели време и да се обновят валутните резерви.
"В крайна сметка за инвеститорите крайният лихвен процент е от значение - но по-важно е, че централната банка е готова да действа, когато е необходимо", казва Каан Назли, портфолио мениджър в мениджъра на активи Neuberger Berman в Лондон. "Но да видим тази промяна е нещо положително."
Освен комбинираното затягане на паричната политика с 1650 базисни пункта от юни насам има и други признаци за трайна промяна. Властите повишиха данъците, за да ограничат бюджетния дефицит, охладиха вътрешното търсене, започнаха да отменят скъпата схема за депозити, защитени от обезценяване, и увеличиха валутните резерви с 20 млрд. долара, за да предотвратят евентуална криза с дефицита по текущата сметка.
В интервю за вестник Yeni Safak Шимшек коментира, че Турция е многообещаваща за чуждестранните инвеститори, стига "да следваме политика, основана на правила, в съответствие със световните норми".