Нови ограничения за iPhone в Китай разтърсват технологичния сектор в САЩ
Разширяващите се ограничения на Пекин върху използването на iPhone от правителствени служители предизвикват безпокойство сред американските законодатели и подсилват опасенията, че американските технологични компании, които са силно зависими от Китай, могат да пострадат от нарастващото напрежение между двете страни, съобщава Reuters.
В четвъртък Apple губи 2,9% от стойността на акциите си, като това бележи най-лошия двудневен процентен спад от ноември насам. Основната причина - новината, че през последните седмици Пекин е задължил служителите в някои централни правителствени агенции да спрат да използват своите iPhone на работа.
Няколко анализатори от Уолстрийт заявяват пред информационната агенция, че ограниченията показват, че дори компания с добри отношения с китайското правителство и голямо присъствие във втората по големина икономика в света не е имунизирана срещу нарастващото напрежение между Пекин и Вашингтон.
Китайско-американските търкания се изострят през последните години, тъй като Вашингтон се опитва да ограничи достъпа на Китай до ключови технологии, включително авангардни технологии за чипове, а Пекин се стреми да намали зависимостта си от американските доставчици.
Сблъсъкът САЩ-Китай се превръща в заплаха за цялата индустрия за чиповеБелият дом е поискал от Южна Корея нейните производители да не запълват недостига след забраната на Micron
Миналата седмица китайската компания Huawei пусна на пазара новия си смартфон Mate 60 Pro, който се захранва от усъвършенстван чип, произведен от китайския производител на полупроводници SMIC, което анализаторите определят като очевиден пробив за двете компании, обект на американските санкции.
Късно в четвъртък Министерството на търговията на САЩ коментира, че работи за получаване на повече информация "относно характера и състава" на чипа, които може да се окаже, че нарушават търговските ограничения.
"Ограниченията, въведени от 2019 г. насам, сринаха Huawei и го принудиха да се преоткрие - на значителна цена за китайското правителство", обясняват от министерството. "Непрекъснато работим, за да оценим и, когато е необходимо, да актуализираме контрола си въз основа на динамичната среда на заплахи и няма да се поколебаем да предприемем подходящи действия за защита на националната сигурност на САЩ."
Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан посочва, че правителството на САЩ се опитва да получи повече информация за чипа на Huawei.
"Има редица различни методи, с които да се опитаме да разберем с какво точно си имаме работа тук", казва Съливан. "Не мога да ви дам точен брой дни, но това няма да отнеме месеци. Ще искаме да разгледаме този случай внимателно, да се консултираме с нашите партньори, да получим по-ясна представа за това, което разглеждаме, и след това ще вземем съответните решения."
Пекин отвръща на удара, забранява използването на чипове на MicronСпоред Администрацията за киберпространството на Китай продуктите на компанията представляват
Санкциите на САЩ отрязаха достъпа на Huawei до напреднали чипове, които са от съществено значение за производството на най-модерните модели телефони, удряйки бизнеса на компанията, което пък позволи на Apple да отнеме част от пазарния дял на тогавашния китайски лидер в сферата на смартфоните.
"Ако Huawei има възможност да доставя и мащабира своите чипове Kirin 9000S, ние виждаме телефона от серията Mate като възможност за компанията да увеличи доставките си и да възстанови пазарния си дял", посочват анализатори от BofA Global Research.
Акциите на доставчика на Apple - Qualcomm, една от американските компании с най-голямо присъствие в Китай, се сринаха със 7,2% и поведоха вълна от загуби в технологичния сектор. Други доставчици на производителя на iPhone, сред които Broadcom, Skyworks Solutions и Texas Instruments, също загубиха стойност, като цените на акциите им спаднаха с между 1,8% и 7,4%. Този спад в технологичния сектор натежа върху трите основни американски борсови индекса, особено върху технологичния Nasdaq Composite, който затвори със спад от 0,9%.
В Азия акциите на няколко доставчици на Apple се понижиха, като тези на TSMC и Tokyo Electron спаднаха съответно с 0,7% и 4%, посочва още информационната агенция и цитира Рик Меклер, партньор в Cherry Lane Investments:
"Изглежда, че тези ограничения на Пекин отново насочиха инвеститорите към отношенията между САЩ и Китай и им припомниха, че те представляват голям риск за текущите цени на акциите, особено в областта на технологиите".
Китай готви инвестиция от $41 млрд. в полупроводниковата си индустрияЕдна от основните области, към които ще бъдат насочени парите, е оборудването за производство на чипове
“Законодателите и от двете най-големи американски партии изразяват загрижеността си относно рисковете за националната сигурност, за които се твърди, че се създават от китайските продукти, като оказват натиск върху администрацията на Байдън да стане още по-агресивна спрямо Пекин. Затова и по-широката забрана на iPhone не е изненадваща и показва как Китай се опитва да ограничи пазарния достъп на западната компания до страната”, обяснява председателят на комисията за Китай в Камарата на представителите на САЩ Майк Галахър и добавя: "Това е поведение като по учебник на Китайската комунистическа партия - да насърчава националните си шампиони в областта на телекомуникациите и бавно да ограничава пазарния достъп на западните играчи".
Американският сенатор Марк Уорнър, демократ и председател на сенатската комисия по разузнаването, също споделя подобни опасения, заявявайки, че "със застоя на китайската икономика потенциално можем да очакваме по-агресивни стъпки срещу чуждестранните предприятия".
Китай вече ограничи доставките на водещи американски компании, включително на производителя на самолети Boeing и водещия доставчик на чипове за памет Micron.
Забавяне на iPhone
Китай беше светъл лъч за Apple в иначе трудния период за продажбите на iPhone, припомня в заключение Reuters.
Четири проблема, които спъват новата дипломатическа мисия на САЩ в Китай Въпросите, които трябва да бъдат решени между свръхсилите ще затруднят Джанет Йелън в Пекин
"Китай е ключов пазар за Apple, не само защото е свръхважен производствен център, но и защото страната е все по-важен източник на приходи", посочва Сюзанна Стритър, ръководител на отдел "Пари и пазари" в Hargreaves Lansdown, като добавя, че Apple получава близо 1/5 от приходите си от Китай.
"Конкурентите вече намаляват разликата в продажбите на смартфони от висок клас и ако ситуацията се изостри, това потенциално може да им позволи да имат по-голям шанс да откраднат короната в сектора", категорична е още тя.
Apple обаче може да получи тласък на търсенето след годишното си събитие през следващата седмица, на което се очаква да представи линията си iPhone 15, както и нови смарт часовници.