Според ново проучване канибализмът е бил рутинна погребална практика в Европа преди около 15 000 години, като хората са изяждали своите мъртъвци не по необходимост, а по-скоро като част от своята култура.

Въпреки че преди това изследователите са открили в пещерата Гоф в Англия изгризани кости и човешки черепи, които са били преработени в чаши, проучване, публикувано в списание Quaternary Science Reviews, показва, че това не е било изолиран случай, съобщава CNN.

Изследванията са съсредоточени върху магдаленския период от късния палеолит. Магдаленците са живели преди около 11 000 до 17 000 години.

Експертите от Националния исторически музей в Лондон идентифицират 59 магдаленски обекта, в които има човешки останки. Повечето от тях се намират във Франция, като има обекти и в Германия, Испания, Русия, Обединеното кралство, Белгия, Полша, Чешката република и Португалия.

Те успяват да интерпретират погребалното поведение в 25 от обектите, като в петнадесет от тях са открити човешки останки със следи от зъби, черепни кости със следи от рязане и кости, целенасочено счупени по модел, свързан с извличането на костен мозък за хранителни вещества, което показва, че е практикуван канибализъм, посочва още CNN.

Налице са и доказателства, че в някои случаи човешките останки са били смесени с тези на животни.

Истината за двореца Кносос e някъде в Лабиринта на МинотавъраЦялата история на двореца Кносос, известен като Лабиринта на Миинотавъра, ще бъде показана за първи път в голяма британска изложба Labyrint: Knossos, Myth & Reality


Ритуалното манипулиране на човешките останки и честата му поява в обекти в Северна и Западна Европа предполагат, че канибализмът е бил погребална практика - а не допълване на хранителния режим - широко разпространена в магдаленската култура, твърдят изследователите.

"Безспорно е, че честотата на случаите на канибализъм сред магдаленските обекти надхвърля всякаква честота на това поведение сред по-ранни или по-късни групи хоминини и предполага, че моргиалният канибализъм е бил метод, използван от магдаленските хора, за да се отърват от своите покойници", се казва в изследването.

"Вместо да погребват мъртвите си, тези хора са ги изяждали", казва в съобщение за пресата съавторът на изследването Силвия Бело, палеоантрополог и главен изследовател в Националния исторически музей в Лондон, като добавя, че канибализмът "не е бил практикуван просто по необходимост".

"Това само по себе си е интересно, защото е най-старото доказателство за канибализъм като погребална практика, известно досега", допълва Бело.

Погребално поведение, свързано с генетичното родословие

Изследователите успяват да получат и генетична информация от осем обекта и да я комбинират с археологическите доказателства, за да установят връзката между погребалното поведение и генетичния произход.

Те установяват, че през този период в региона са присъствали две различни родови групи - една от магдаленската култура и друга, наречена епиграветска - различна европейска и географски обособена човешка култура.

Какво ни учи историята за връзката на хората с парите? В момента тази връзка е подложена на изпитание - не само заради нарастващите разходи за живот, но и чрез променящия се начин, по който плащаме


Изследователите установили, че хората, принадлежащи към магдаленската култура в Северозападна Европа, предпочитали да ядат мъртвите си, докато хората от епиграветската култура предпочитали да погребват мъртвите си, без да се занимават с канибализъм.

"Налице е промяна в посока на това хората да погребват мъртвите си - поведение, което се наблюдава широко в южната част на Централна Европа и се приписва на друга култура, известна като епиграветска", казват учените.

Наличието на редовни погребения през този период се дължи на миграцията на хора с епиграветски произход в райони, населявани преди това от хора с магдалениански произход, които са практикували погребален канибализъм, сочи още проучването.

"Смятаме, че установената тук промяна в погребалното поведение е пример за демична дифузия, при която едно население идва и замества друго и това води до промяна в поведението", казва Уилям Марш, постдокторант в музея, в съобщение за пресата.

Това са предварителни резултати и е необходим допълнителен анализ в по-голям мащаб, за да се проучат напълно констатациите, акцентират авторите на изследването, а Томас Бут, старши лабораторен изследовател в Francis Crick Institute, който не е участвал в проучването, добавя пред CNN: "Липсват достатъчно останки на хора, които са живели в Европа през палеолита, и затова винаги е трудно да сме сигурни какво са правили тогава с мъртвите си. Това изследване обаче предоставя доста убедителни доказателства, че ритуалният погребален канибализъм е бил практикуван от хората в цяла Европа преди 20 000-14 000 години."