Индексите на фондовия пазар в САЩ се повишиха в петък, завършвайки на положителна територия, след като инвеститорите осмислиха неочаквано силния доклад за работните места в САЩ.

В петък Министерството на труда съобщи, че американските работодатели са добавили 336 000 позиции през септември - най-високото ниво от първия месец на годината. Новината първоначално разтърси пазарите, изпращайки за кратко доходността на облигациите до най-високото им ниво от 16 години и притискайки основните борсови индекси в САЩ надолу.

Доходността на държавните облигации падна от върховете си и акциите се повишиха, след като много анализатори и мениджъри на активи заключиха, че докладът продължава скорошната тенденция на смекчаване на растежа на заплатите, посочва The Wall Street Journal.

S&P 500 се повиши с 1,2%, Dow Jones Industrial Average добави 0,9%, а Nasdaq Composite се повиши с 1,6%.

Силният ръст на работните места в САЩ води Фед към ново вдигане на лихвитеПозициите в неселскостопанските сектори са се увеличили с 336 000 за месеца, доста над прогнозата на на Dow Jones за 170 000

Обратът по време на търговската сесия вчера насочи вниманието към много обсъждан въпрос на Уолстрийт: добри или лоши за акциите са позитивните икономически новини. От една страна, устойчивият пазар на труда и силните потребителски разходи биха могли да увеличат корпоративните печалби. От друга, нарастващата доходност на облигациите, поради очакванията, че Фед може да задържи лихвените проценти по-високи за по-дълго време, вероятно ще отекне в цялата икономика, включително под формата на по-високи разходи по заемите, които натежават върху цените на акциите.

„Ръстът в доходността ще продължи да бъде насрещен вятър за акциите“, казва Алекс Макграт, главен инвестиционен директор в NorthEnd Private Wealth, цитиран от WSJ.

На седмична база S&P 500 отбелязва 0,5% ръст, прекъсвайки четириседмична серия от загуби. Широкообхватният индекс се е понижил с 6% от последния си връх през юли, като печалбата му за годината вече е спаднала до 12%.

Пазарът е замрял на кръстопът в очакване на рецесия или рестарт на растежаТърсете качество и дивиденти, съветват стратези от Morgan Stanley

„Фондовият пазар е в разгара на корекция, докато се приспособява към нарастващата доходност на облигациите, лепкава инфлация и осъзнаването, че дори и Фед спре да повишава лихвените проценти, те вероятно ще останат на сегашното високо ниво за доста време,“ коментира Робърт Шайн, главен инвестиционен директор в Blanke Schein Wealth Management.

Трейдърите сега виждат 32% шанс за поредно повишение на лихвите на срещата на централните банкери през ноември, спрямо 20% в четвъртък преди доклада за работните места, според инструмента FedWatch на CME Group.

Доходността на облигациите застрашава мекото кацане на глобалната икономикаБързите движения на финансовите пазари биха могли да се окажат сериозен дестабилизиращ фактор

Междувременно анализатори от BNP Paribas казаха в петък, че бързо нарастващата доходност може да затегне условията по кредитиране, без да изисква допълнително увеличение на лихвените проценти.

„Пазарите вършат мръсната работа на Фед“, написа главният икономист на BNP Paribas за САЩ Карл Рикадона. „Въпреки че данните сами по себе си са аргумент за по-нататъшното повишаване на лихвите през ноември или декември, ние смятаме, че това е по-малко оправдано.“

Сред отделните акции Pioneer Natural Resources се представи най-добре в S&P 500 в петък, добавяйки 10%, след като The Wall Street Journal съобщи, че Exxon Mobil приближава сделката за закупуване на шистовия сондаж – това би било най-голямото корпоративно поглъщане за годината.

Exxon поглъща третия по големина производител на петрол в Пермския басейнАко се случи, сделката ще бъде най-голямото придобиване на компанияата, откакто стана Exxon Mobil

На другия полюс акциите на Walmart, Costco, Dollar General и Mondelez се разпродадоха с повече от 1,5%, след като докладът за работните места разпали опасенията, че инфлационната среда, която възпира потребителите да харчат, няма да приключи скоро.

Отвъд океана акциите бяха смесени. Японският Nikkei 225 падна с 0,3%, докато Hang Seng в Хонконг добави 1,6%.

В Европа Stoxx Europe 600 се повиши с 0,8%.

Цените на петрола се покачиха леко, като международният еталон Брент затвори на 84,58 долара за барел.