Конфликтът в Израел и Газа доминира в новинарския поток през последната седмица.

Включете телевизора или влезте в някоя социална медия и ще се сблъскате с множество ужасяващи заглавия и видео материали.

Въпреки че е важно да сте информирани, прекомерното потребление на изображения и видеоклипове може да се отрази негативно на психичното ви здраве, пише CNBC.

Според неотдавнашно проучване проследяването на масово насилие в медиите може да подхрани "цикъл", при който зрителят е силно притеснен от новините и това го кара да консумира още повече от тях.

"Нищо добро" не се случва в мозъка ви, когато виждате изображения на насилие, казва Илиян Иванов, професор по психиатрия в Icahn School of Medicine at Mount Sinai в Ню Йорк. За възрастните, които са преживели травма или са разстроени емоционално, ефектът може да бъде още по-сериозен.

"Хората с високо ниво на тревожност може да изпитват известни опасения относно това, което може да последва, тъй като ситуацията е променлива и несигурна", казва професорът CNBC. "Винаги има това усещане: "Какво още може да се случи? Нещо ужасно ще се случи."

Войната Израел – Хамас: Как социалните медии продават илюзия за реалностТърсене на личен поглед върху войната създава възможности за дезинформация, конспиративни теории и пропаганда

Все пак има начини да консумирате новините и да се грижите за психичното си здраве.

1. Изберете 2-3 надеждни източника, които да следите

Четете разумно, казва Алисън Холман, професор по психологически науки в Калифорнийския университет. Тя изследва травмите и излагането на въздействието на медиите.

"Определете източници на новини, които са надеждни и заслужават доверие. С други думи, предоставят действителни новини. Това, което ви препоръчвам, е да изберете два, може би три най-добри източника."

2. Определете времеви лимит

Не е необходимо да консумирате часове и часове репортажи, за да сте информирани.

"Отделете време през деня и си кажете: "Ще отделя 15-20 минути, за да прочета какво се случва. И след това го направете отново вечерта.", съветва ученият.

Тя добавя, че не става дума да се консумират по-малко новини, а да не се консумира прекалено много ненужна информация.

Анатомия на дълбокия фейк: Как се създават събития, които не са се случвалиСитуационните фейкове са следващия етап на технологиите, които преобръщат възприятията на аудиторията за реалността

3. Изберете текст вместо снимки или видео

Графичните изображения ще ни повлияят много повече отколкото четенето на статии, защото "80% от информацията, която мозъкът приема, е от визуални сигнали.

Платформи като YouTube, където има безкраен поток от видео, не са идеални.

"Трябва ли да виждам как умират хиляди хора? Разбира се, че не. Не е необходимо да виждам всичко в детайли, за да разбера колко е ужасно", обяснява проф. Иванов.

Само защото вярвате, че даден източник е авторитетен, казва Холман, не означава, че трябва да се ангажирате с всичко, което той публикува. "Важно е да прочетете една история, вместо гледането на няколко видеоклипа", съветва тя.

Подменена реалност: Битката с фалшиви изображения от AI е в ключов етапГенеративният изкуствен интелект е достигнал критична точка по отношение на качеството и достъпността

4. Лично внимание

Нуждите и възможностите на всеки човек са различни.

Често тялото ви подсказва кога е време да излезете от полето на новините и да се заемете с нещо друго, казва Холман.

"Започвате ли да усещате напрежение във врата или раменете си?", казва тя. "Дишането ви става по-плитко? Не искате да се оставите да ви застигне ситуация, в която едва дишате.

Обърнете внимание на сигналите, които подава тялото ви, докато се занимавате с новините. Можете да определите какво ви подтиква към силна реакция.", допълва ученият.

Бягство от заешката дупка: Историята на един бивш конспиративен теоретикКак Брент Лий излиза от конспиративния свят след 15 години консумация на „по-истинско“ съдържание онлайн

5. Презареждане

Уверете се, че запълвате останалата част от деня си с дейности, които ви носят радост или релаксация.

"Намерете си някакво удоволствие, което ви помага да обработвате това, което четете или гледате. Просто не позволявайте да се изолирате и вглъбявате в новините".