На 4 декември 2016 г. 28-годишният тогава Едгар Мадисън Уелч от Северна Каролина нахлува въоръжен в пицария във Вашингтон, воден от конспиративната теория, че в мазето ѝ се държат деца, които се използват като сексуални роби от висши представители на Демократическата партия в САЩ.

Уелч стреля три пъти без да успее да нарани никого. Малко по-късно е арестуван, а пред полицията обяснява, че решил сам да разследва дали наистина в заведението се държат деца като сексуални роби.

Това е брутален пример какво може да причини на човешкото съзнание една конспиративна теория. Въпреки че Уелч не открива нито едно дете, и до днес много хора продължават да са убедени в нейната истинност. По-късно той е осъден и заявява, че съжалява за безразсъдното си поведение.

Конспирацията „Пицагейт“, както се нарича вашингтонската история, се появява в интернет през 2016 г. малко преди президентските избори, спечелени от Доналд Тръмп.

Коренът на историята тръгва от хакнатите имейли на Джон Подеста, ръководител на кампанията на Хилъри Клинтън, която е тогавашният кандидат-президент на Демократическата партия. Въпреки че никъде в тези имейли не се споменава историята с пицарията, фенове на конспирацията откриват „кодови съобщения“. Впоследствие всичко това е поето от медии, социални мрежи и сайтове, фенове на Тръмп. В крайна сметка тази измислица се превръща в нещо огромно, а хората започват да ѝ вярват. Действията на Уелч са доказателство.

Анатомия на дълбокия фейк: Как се създават събития, които не са се случвалиСитуационните фейкове са следващия етап на технологиите, които преобръщат възприятията на аудиторията за реалността

„Пицагейт“ е само един пример.

Има редица други известни конспиративни теории – че Земята е плоска, че кацането на Луната е фалшифицирано, че атаките от 11 септември са работа на американското правителство, че антените на 5G мрежата помагат за разпространението на Covid.

Вече е установено и в практиката, че ако човек забие в четене и гледане на такива материали, може да стане много лошо. Дори да не тръгне да стреля, за да спре някаква измислена несправедливост, вероятността да се отчужди от семейство и близки и почти да полудее от конспирации е много голяма.

Как се раждат епидемиите от конспиративни теории? Учените вече знаятСпоред учените в основата на това стоят нарцисизмът, психопатията и склонност да се гледа на света в черно и бяло

Какво обаче се случва, ако някой реши да се измъкне от конспиративното блато?

„Беше много странно да вярваш“, описва преживяването пред The Guardian 44-годишният Брент Лий. За себе си казва, че в продължение на над 15 години е фен на всякакви конспиративни теории – вижда сатанински символи при откриването на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., убеден е, че тайни общества управляват политическия живот, банките, религиозните институции и развлекателната индустрия. Прекарва голям част от времето си в онлайн дискусии с други „вярващи“. Но през 2018 г. нещо се случва. Изведнъж Лий установява, че не харесва новите конспиративни теории.

„Беше ми писнало, усетих, че не мога повече да чета, слушам и гледам, защото не вярвам“, казва той. И по собствените му думи се „изключва“ от тези общности.

Снимки: Brent Lee / X

Днес казва, че се опитва да помага на други, влезли в „заешката дупка“, но без особен успех поне сред старите му съмишленици. Те не искат да го чуят и твърдят, че се е продал на „елитите“. Скоро му предстои изява на конференция за дезинфомрацията в Полша. Едновременно с това прави и подкаста Some Dare Call It Conspiracy, в който громи конспиративните теории.

Лий признава, че е бъркал години наред, но и той не може да обясни защо е вярвал на нелепици. Някои от конспиративните теории са толкова абсурдни, че е трудно дори да разбереш какво точно се опитват да ти внушат.

„Не ме карайте да обяснявам смисъла им, защото такъв няма. Ето защо се срамувам от себе си. Просто бях приел тези обяснения и смятах, че така функционира светът“, казва той.

Въпреки че се е откъснал от тези общности, Лий казва, че на тях не бива да се гледа пренебрежително и да бъдат подминавани, защото са много опасни.

Това недоверие на общо основание расте през годините и пуска все по-дълбоки корени сред американското общество. Естествено, то се променя в зависимост от събитията и използваните технологии за разпространение на дезинформация.

От няколко години е особено актуално движението QAnon. То е силно свързано с описаната „Пицагейт“. Привържениците на Q също вярват в управлението на „педофилския кръг“, но са и убедени, че Доналд Тръмп е най-големият му враг и рано или късно ще ги удари, арестува, осъди. Освен това смятат, че Q е високопоставен служител на американското правителство, който им праща кодирани съобщения, оставени някъде из онлайн пространството и те трябва да ги разчетат. Досега Q на няколко пъти е обещавал да разкрие самоличността си, но не го е правил.

QAnon прерасна в политическо движение и то с подкрепа. Според скорошно проучване около 17% от пълнолетните американци вярват в пропоядваните от Q теории. Все по-често на минтинги и събирания на Републиканската партия могат да се видят символите на Q. А кандидати, които вярват на това, биват избирани на различни длъжности.

Хората харесват измамници, звучащи авторитетно. AI чатботовете умеят товаКое е това, което кара човешките същества да се доверяват на машина, за която знаем, че е ненадеждна?

Ето това е огромният проблем с конспиративните теории. След като един човешки мозък бъде превърнат в желе чрез поемане на куп нелепици, той е склонен да вярва на абсолютно всяка глупост. Това го превръща в лесно манипулируем и занулява способността му да мисли критично. Общество, в което мнозинството от гласуващи са на този хал, може да си избере всеки мошеник и лъжец да ги води и няма да види никакъв проблем в това.

Лий се „закача“ за конспиративните теории покрай събитиятa от 11 септември. През 2003 г., когато е на 24 години, му попадат видеа с „алтернативна“ версия за случилото се по време на атентатите. Самият той трудно определя кое е било решаващото събитие да повярва, че тайни общества управляват света. Смята, че може би се е убедил след като разбрал, че докато е учел в университета Йейл президентът Джордж Буш-младши е бил част от тайния клуб „Череп и кости“. Днес Лий казва, че част от проблема е било образованието му.

„Не бях научен да оценявам информацията, която ми се поднася или да я проверявам. Не мисля, че бях глупав, а просто много наивен за начина, по който се движи светът“, казва той.

Постепенно приятелите му се отегчават от неговите теории. Той пък се съсредоточава върху онлайн общуването си и така кръгът се затваря. След теористичните атентати в Лондон през 2005 г. той прекарва огромна част от времето си в търсене на доказателства, че и зад тях стои правителството. Изградил за себе си „алтернативното обяснение“, той го публикува в блога си. Днес казва, че се срамува защото е разпространявал такива лъжи.

11 от най-невероятните конспиративни теорииХората обичат да вярват в конспирации - дори да има множество доказателства, оборващи подобни теории

Проблемът с конспирациите става все по-сериозен и те никнат като „гъби след дъжд", казва изследователката Наоми Клейн. В новата си книга тя отбелязва, че хората попадат под влиянието на такива версии често в опит да намерят отговор за несправедливостите в живота.

„Те често грешат за фактите, но разпознават чувствата. Например усещането, че истината за много неща се крие, за това, че всяко човешко нещастие може да е печалба за някой друг“, пише тя.

С времето теориите на конспирацията евлюират и стигат до крайности. Ако в началото на века най-сериозното им постижение бе да се съмняват, че американските власти са си самоорганизирали 11 септември, към днешна дата границата е изместена.

Един от най-видните представители и разпространители на подобни фейкове – американският водещ Алекс Джоунс – стигна до там, че да обяви масова стрелба, при която загинаха деца, за постановка. Лий определя Джоунс като един от хората, отказали го от конспиративните теории, тъй като версията на водещия го дразни.

Става дума за нападението срещу началното училище Санди Хук през 2012 г. когато бяха застреляни 26 души. Години наред Джоунс, който бе сред приближените фенове на Тръмп, безцеремонно разпространяваше лъжата, че това било постановка и никой не е загинал.

В крайна сметка той бе осъден от роднини на починалите за милиони долари, но обяви личен фалит в опит да избегне плащанията.

Конспирации, пропаганда, омраза: Зад кулисите на социалните медииВсеки път, когато предлагат дезинформация, мрежите нарушават основно човешко право

Като бивш конспиратор Брент Лий се надява, че е по-добре подготвен да помага на хората, които все още са обсебени от подобни вярвания, тъй като е способен да подходи с по-голяма емпатия, а не с упрек.

Той споделя пред The Guardian, че отнема време и енергия, за да се помогне на хората да разглобят многото слоеве от сложни теории. И че досега опитите му спаси други имат ограничен успех.

„Първото ми намерение беше просто да измъкна приятелите си от заешката дупка, но те напълно ме отрязаха, третираха ме като парий“, казва Лий. Той е решен да упорства като сила му дават приятели и семейства на хора, замесени в конспиративни теории, които се свързват с него, за да му кажат: „Благодаря ти, че сподели това: ти наистина вярваше в цялата тази лудост, беше затънал дълбоко, но излезе – и това ни дава надежда.“