Инфлацията в Обединеното кралство остава устойчива
Инфлацията в Обединеното кралство достига 6,7% през септември, което е малко над очакванията, като остава непроменена спрямо предходния месец.
На месечна база основният индекс на потребителските цени се повишава с 0,5%, в съответствие с очакванията, съобщава CNBC. Предварителните прогнози на икономисти пред Reuters сочат годишен темп от 6,6% и месечно повишение от 0,5%.
Най-голям принос за ограничаване на инфлацията имат храните и безалкохолните напитки, чиито цени се понижават на месечна база за първи път от септември 2021 г., съобщават от Службата за национална статистика в сряда. В обратна посока действат цените на горивата.
Основният индекс на потребителските цени - който изключва волатилните цени на храните, енергията, алкохола и тютюневите изделия - достига 6,1% на годишна база, което е спад спрямо 6,2% през август, но е малко над консенсусната прогноза от 6%.
"Както видяхме в други страни от Г-7, инфлацията рядко пада по стръмна линия, но ако се придържаме към плана си, тогава все още очакваме тя да продължи да намалява и през тази година", се казава в изявление канцлерът на хазната на Обединеното кралство Джереми Хънт. "Днешните новини само показват, че това е още по-важно, за да можем да облекчим натиска върху семействата и бизнеса."
За август индексът на потребителските цени в Обединеното кралство изненадва със спад до 6,7%, под очакванията, което мотивира Английската централна банка да прекрати серията от 14 поредни повишения на лихвените проценти. От декември 2021 г. насам банката последователно повишаваше лихвите в опит да овладее инфлацията, като през август повиши основния си лихвен процент от 0,1% в началото до 15-годишен връх от 5,25%.
Пазарът оценява на около 77% вероятността Английската централна банка отново да задържи стабилни лихвите на следващото си заседание на 2 ноември.
По-високи лихвени проценти за по-дълго време
Маркъс Брукс, главен инвестиционен директор в Quilter Investors, заявява, че "бавният и стабилен" път на Великобритания обратно към целта на Английската централна банка за инфлация от 2% едва ли ще е много кратък.
"С нарастването на геополитическото напрежение цените на енергията и бензина отново тръгват нагоре и инфлационният натиск рискува да засегне икономика, която премина през болезнена криза на разходите за живот. Засега наративът за по-високи за по-дълго време лихвени проценти ще продължи да се запазва", заявява той.
Макар че заплатите сега нарастват по-бързо от цените, Брукс смята, че проблемите за домакинствата от предишното затягане на паричната политика на "все още не са усетена истински", и предполага, че банката се нуждае от "поне още едно увеличение на лихвите" в светлината на последните статистики.
"Въпросът е кога направеното ще бъде достатъчно, но при положение, че инфлацията не може да се върне до по-приемливи нива толкова дълго време, е трудно да се отговори на този въпрос и има риск от грешни стъпки", казва Брукс и добавя, че макар Английската централна банка да е "направила достатъчно", институцията "няма да иска да изглежда, че не прави нищо" в условията на трайно висока инфлация.
Официалните данни, публикувани във вторник, показват умерено нарастване на заплатите и разхлабване на условията на пазара на труда - и двата показателя се следят отблизо от Английската централна банка, тъй като тя преценява колко дълбоко инфлацията може да се настани в британската икономика.
Хетал Мехта, ръководител на отдела за икономически изследвания в St James's Place, заявява, че в комбинация с данните за пазара на труда от вторник показателят за индекса на потребителските цени "не е голяма изненада, която би могла да накара централната банка да преразгледа възможността за задържане на ръста на лихвите на следващото си заседание през ноември".