Въз основа на данните от пет ключови германски провинции в четвъртък германската инфлация вероятно ще намалее значително през септември, което може да се окаже началото на края на високата инфлация, която притиска най-голямата европейска икономика, съобщава Reuters.

Инфлацията във всичките пет провинции - Бавария, Баден-Вюртемберг, Бранденбург, Северен Рейн-Вестфалия и Хесен, се понижава с поне един процентен пункт, като най-голям спад отбелязва Баден-Вюртемберг - до 5,1% през септември от 7,0% през предходния месец.

Инфлацията в отделните провинции през септември варира от 4,1% в Бавария (спад от 5,9% предишния месец) до 5,6% в Бранденбург (спад от 7,1%).

Данните подкрепят спада на инфлацията в еврозоната през септември до 4,5% от 5,2% предишния месец, който се прогнозира от анализатори, анкетирани от Reuters.

Те прогнозират, че националната инфлация в Германия през септември ще спадне рязко - до 4,5% от 6,4% през миналия месец.

Германия загърбва строгите строителни стандарти, за да подкрепи индустриятаПрез Q2 2023 цените на жилищата в страната са спаднали с най-много, откакто се води статистика


Ценовият натиск в най-голямата икономика в Европа отслабна в сравнение с миналата година, когато енергийната криза, предизвикана от войната в Украйна, повиши инфлацията до десетилетния връх от 11,6% през октомври. Въпреки това тя остава значително над целевото равнище от 2% на Европейската централна банка, а базисната инфлация, изключваща волатилните цени на храните и енергията, също остава висока.

Лондон стимулира инвестициите с облекчаване на финансовите правила

В същото време Великобритания представя планове за облекчаване на ключови банкови и застрахователни правила в пореден опит да стимулира жизненоважния си финансов сектор след излизането на страната от Европейския съюз, разкрива информационната агенция и добавя:

„Брекзит откъсна британската финансова индустрия, която осигурява около 12% от икономическото производство на Обединеното кралство, от голяма част от ЕС и представители на сектора искат правителството да ускори реформите, за да му помогне да остане конкурентоспособен в световен мащаб“.

Проектозакон предлага да се увеличи прагът, при който се прилага т.нар. обособяване на банките, от 25 млрд. паунда на 35 млрд. паунда.

Обратно на заявките: Лондон пуска един от най-големите си газови проекти Според премиера Сунак твърдите горива ще останат част от енергийния микс на страната дори до 2050 г.


Великобритания въведе правилото за обособяване през януари 2019 г. след скъпоструващото спасяване на банките от данъкоплатците по време на световната финансова криза от 2008 г. То има за цел да гарантира, че депозитите са в безопасност, дори ако по-рисковите дейности в областта на инвестиционното банкиране загубят стойност. Това води до допълнителни разходи за финансовите институции.

Министърът на финансовите услуги на Обединеното кралство Андрю Грифит заявява, че планираните промени ще направят правилото по-адаптивно и ще намалят риска от непредвидени последици.

"Това ще подобри резултатите за банките и техните клиенти, ще засили конкуренцията и ще подобри конкурентоспособността на банковия сектор в Обединеното кралство", казва Грифит, като добавя, че промените ще стимулират и кредитирането на по-малките компании.

Правителството възнамерява да представи вторичното законодателство - закон, създаден от министрите съгласно правомощия, предоставени от акт на парламента, за прилагане на реформите в началото на 2024 г., като промените ще влязат в сила веднага след като бъдат приети от парламента.