Уолстрийт стартира разнопосочно, доходността на облигациите достигна 5%
В понеделник сутринта доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ, която се повишава с падането на цените им, надхвърли 5% за първи път от 2007 г. Някои инвеститори видяха в това възможност да купуват, като бързо върнаха доходността обратно до 4,836%, посочва The Wall Street Journal.
Реакцията на фондовия пазар на този обрат беше смесена.
Dow Jones Industrial Average падна с 0,6%, или 191 пункта. S&P 500 се понижи с 0,2%, докато технологичният Nasdaq Composite се покачи с 0,3%.
Акциите са в застой през последните месеци, тъй като инвеститорите се борят с перспективата Федералният резерв да поддържа лихвените проценти по-високи за по-дълго време, което означава по-големи разходи по заеми за всичко – от домове и коли до капиталовите проекти на компаниите. Миналата седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл каза, че централната банка може да затегне допълнително паричната политика, ако инфлацията не продължи да се охлажда.
За инвеститорите въпросът е кога доходността ще достигне своя връх, позволявайки на притежателите на облигации да затвърдят сигурна възвръщаемост.
Междувременно се очакват нови данни за икономическия растеж на САЩ в четвъртък, докато сезонът на корпоративните отчети навлиза в сериозната си фаза, по време на която анализаторите ще следят прогнозите за печалбите, които биха могли да предложат моментни снимки на перспективите на различни сектори.
Около 73% от компаниите от S&P 500, които са отчели печалби досега, показват по-добри от очакваните резултати, според FactSet. Това е под петгодишната средна стойност от 77% за същия период.
След спадането на доходността на облигациите по-късно в понеделник, акциите се повишиха във всяка от така наречените компании от „Великолепната седморка“.
Amazon.com се покачи с 1,1%, собственикът на Facebook Meta Platforms спечели 1,7%, производителят на чипове Nvidia се увеличи с 3,8%.
Microsoft се покачи с 0,8%, а Alphabet, собственик на Google, добави 0,7%.
Apple нарасна леко с 0,1%, въпреки че Foxconn Technology Group, един от най-големите доставчици на производителя на iPhone, заяви, че си сътрудничи с китайските власти при разследване, свързано с използването на земята на дъщерните дружества на компанията.
Tesla добави по-малко от 0,1%.
В други кътчета на пазара Morgan Stanley изтри 2%, стигайки до най-ниската си цена на затваряне от февруари 2021 г. Банката съобщи миналата седмица, че печалбата ѝ е спаднала с около 9% на годишна база поради рязък спад в сключването на сделки на Уолстрийт.
Енергийният сектор беше големият губещ в понеделник, като акциите на Chevron потънаха с 3,7%, след като компанията обяви сделка за 53 милиарда долара за придобиването на Hess, която се понижи с 1,1%.
Междувременно референтният суров петрол в САЩ падна с 2,9% до 85,49 долара за барел, въпреки геополитическите рискове от войната на Израел с Хамас.