Вятърните турбини продължават да увеличават размерите си - всяка лопатка може да бъде по-дълга от футболно игрище, а една офшорна турбина, инсталирана наскоро в Китай, е висока колкото 50-етажна сграда. Изработването на основата за стандартна турбина пък може да отнеме 40 камиона с бетон.

Мащабът прави технологията скъпа за изграждане и поддръжка. Но стартъп, наречен Airloom, пише Fast Company, намалява размерите и разходите за вятърна енергия чрез фундаментално преосмисляне на дизайна.

В полето край малкия град Пайн Блъфс, Уайоминг, прототип показва как работи новата технология. Вместо три големи лопатки на една кула, 82-метрови стълбове поддържат трасе с 33-метрови "крила", които са прикрепени вертикално. Когато вятърът духа, крилата се движат около трасето и произвеждат енергия.

Мисия „възобновяема енергия“: Как Югоизточна Азия търси енергийна свободаПреходът към слънчева и вятърна енергия върви с пълна пара от Малайзия до Индонезия


"Вместо да се въртят в кръг, тези крила се движат по трасето и генерират механична сила, точно както перката на вятърна турбина върти редуктор в центъра", казва Нийл Рикнър, който наскоро се присъединява към компанията като главен изпълнителен директор.

Той казва, че типичните вятърни турбини са огромни, тъй като наличието на гигантски лопатки означава, че върховете им могат да се движат по-бързо и да произвеждат повече енергия. Но новият дизайн може да постигне същия ефект с по-малко части.

"Разполагаме със сравнително проста структура, която отговаря на това, което по същество е върхът на лопатката на вятърната турбина", казва Рикнер.


Airloom Energy

Използването на по-малко материали означава по-ниски капиталови разходи - конструкцията струва по-малко от 1/10 от цената на традиционна турбина, а също така е по-евтина за инсталиране.

Поставянето на традиционна вятърна турбина може да изисква огромни кранове, чиято доставка да струва стотици хиляди. Компонентите на новата система могат да се доставят по-лесно, което прави възможно инсталирането на вятърна енергия на места, които в миналото са били твърде труднодостъпни. А всички части се побират в стандартно тракторно ремарке.

„Най-голямата офшорна вятърна ферма“ в света произведе първата си енергияВятърният парк Dogger Bank е разположена край бреговете на Североизточна Англия в Северно море


Оборудването на Airloom може да се инсталира на земеделски полета, като под него се отглеждат култури. То може да бъде разположено и до пътища в близост до електропроводи, така че да е необходимо по-малко окабеляване за свързване към мрежата. То би трябвало да може да произвежда повече енергия от стандартните вятърни ферми на същата площ, тъй като традиционните вятърни турбини трябва да са разположени на по-голямо разстояние една от друга. Крайната цена на производството на енергия може да бъде до 1/3 от тази на обичайните вятърни електроцентрали.


Airloom Energy

Очаква се разработката да е по-безопасна за птиците и прилепите, отколкото други вятърни турбини, въпреки че компанията все още не е завършила проучванията за въздействието върху околната среда.

Компанията Airloom наскоро набира начално финансиране в кръг, ръководен от Breakthrough Energy Ventures. Тя все още е в ранен етап на развитие, но планира да изгради пилотен проект до 2025 г. До 2026 г. или 2027 г. се предвижда да бъде направена търговска демонстрация, свързана с мрежата.