Grok – „остроумен“ бот с бунтарски черти е новото вдъхновение на Илон Мъск
Модел на стартъпа за изкуствен интелект на Илон Мъск xAI ще бъде интегриран в X (Twitter) и ще се предлага и като самостоятелно приложение.
Това съобщи милиардерът, като допълни, че xAI вече е пуснал първия модел с изкуствен интелект - бот на име Grok.
Прототипът е в ранната си бета фаза, преминал е само два месеца на обучение и е достъпен за избран брой потребители, които да го тестват, преди компанията да го пусне масово. Grok ще бъде функция за абонатите на X Premium+, който струва 16 долара на месец.
"Grok ще има достъп до информация в реално време чрез X, което е огромно предимство пред другите модели с AI", заяви Мъск.
Според съобщението на компанията, Grok е създаден по модела на "Пътеводител на галактическия стопаджия". Предполага се, че има "малко остроумие", "бунтарска жилка" и трябва да отговаря на "пикантни въпроси", които други AI могат да избегнат, отбелязва CNBC.
При първоначалния кръг от тестове, основани на задачи по математика за прогимназиален курс ученици и задачи за кодиране в Python, Grok е надминал "всички други модели в своя изчислителен клас, включително ChatGPT-3.5 и Inflection-1", заявяват от компанията и допълват, че той умее да борави с по-големи масиви от данни.
"В някои важни отношения той е най-добрият, който съществува в момента", заяви Мъск в публикация в X, предшестваща обявяването на Grok. В навечерието на премиерата, той публикува пример за Grok, който отговаря на запитване за рецепта за кокаин стъпка по стъпка.
Groooook https://t.co/kuJE4XhJdq
— Elon Musk (@elonmusk) November 5, 2023
Grok е термин, въведен от Робърт А. Хайнлайн в научнофантастичния му роман от 1961 г. "Странник в странна страна". В книгата "grok" е марсиански термин, който няма превод за земляните. Merriam-Webster определя думата като преходен глагол, който означава "разбирам дълбоко и интуитивно", обяснява CNBC.
Стартъпът xAI стартира през юли с екип, съставен от бивши служители на OpenAI, DeepMind и други конкурентни компании, като все още набира служители за свободни позиции.
xAI твърди, че мисията ѝ е да създава изкуствен интелект за хора с всякакъв произход и политически възгледи. Основната й цел е да създаде инструменти за AI, които "да подпомагат човечеството в стремежа му към разбиране и познание".
Мъск създава xAI и пренарежда играчите в полето на изкуствения интелект
Въпреки че социалната платформа X е отделна от xAI, компаниите работят в тясно сътрудничество. xAI работи и с производителя на електрически автомобили Tesla, който също е собственост на Мъск, както и с други компании.
Миналата седмица Мъск заяви пред британския министър-председател Риши Сунак, че според него AI е "най-разрушителната сила в историята", припомня Reuters. Технологията ще може да "върши всичко" и ще превърне заетостта, каквато я познаваме днес, в нещо от миналото, предположи Мъск на първата глобална среща на върха за безопасността на AI в Блетчли Парк, Англия.
Любопитна подробност е, че още през 2015 г. Илон Мъск става един от съоснователите на OpenAI, компанията, която стои зад най-успешния инструмент с изкуствен интелект ChatGPT, но през 2018 г. се оттегля от борда и оттогава насам изказва критиките си за бързоразвиващата се технология.