Войната в Газа и политиката в САЩ стимулират ядрената програма на Иран
САЩ и техните съюзници разполагат с малко пътища за ограничаване на ядрената дейност на Иран, като перспективите за преговори отдавна са загърбени, а по-строгите действия срещу Техеран рискуват да увеличат напрежението в региона, което вече така или иначе расте заради войната в Газа.
Предвид изборите в САЩ през следващата година, които ограничават възможностите за маневриране на Вашингтон, пише Reuters, четирима действащи и трима бивши дипломати обрисуваха мрачна картина на усилията за ограничаване на иранската ядрена програма, която според докладите на ядрения надзор на ООН продължава да напредва.
Според един от двата поверителни доклада на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), с които информационната агенция се е запознала, Иран вече разполага с достатъчно обогатен уран с чистота до 60% - близо до оръжейното качество и ниво, което според западните сили няма гражданска употреба - за направата на три бомби.
В докладите се казва, че запасите продължават да нарастват, въпреки че Иран постоянно отрича да иска да притежава ядрено оръжие.
След като не успя да съживи ядрената сделка между Иран и световните сили, която беше изоставена от бившия американски президент Доналд Тръмп през 2018 г., президентът Джо Байдън засега няма възможност дори да обмисли по-неформално "разбирателство" за ограничаване на ядрената работа на Техеран, при положение че в региона бушува конфликт и напрежението се покачва, посочва още Reuters и цитира високопоставен европейски дипломат, който е категоричен:
"Налице е някаква парализа, особено сред американците, защото те не искат да наливат масло в огъня“.
Всякакви преговори за постигане на "разбирателство" с Иран биха означавали, че Вашингтон ще предложи отстъпки - като например облекчаване на строгия си режим на санкции срещу Техеран - в замяна на сдържаност по отношение на ядрените разработки за военно приложение.
Подобен ход сега изглежда немислим, след като на 7 октомври подкрепяната от Иран палестинска групировка „Хамас“ извърши опустошително нападение срещу съюзника на САЩ Израел. Оттогава насам регионалните марионетни милиции на Иран са извършили десетки нападения срещу американски и коалиционни войски в Ирак и Сирия, по данни на Пентагона.
У дома администрацията на Байдън е ограничена от президентските избори в САЩ, до които остава само година. Тръмп, който в момента изглежда най-вероятно да бъде опонент на Байдън, би могъл да се възползва от всеки ангажимент с Техеран и да го представи като слабост.
"В сегашната обстановка просто не е политически целесъобразно да се търси споразумение с Иран по ядрения въпрос", казва Робърт Айнхорн, бивш служител на Държавния департамент на САЩ. "Политическият дебат наистина няма да бъде за преговори с Иран, а за конфронтация“.
Иран срещу МААЕ
Вашингтон изпрати два самолетоносача в региона и военни самолети в Източното Средиземноморие, отчасти като предупреждение към Техеран. Но американските официални лица също така дадоха ясно да се разбере, че не искат ескалация, като призоваха подкрепяните от Иран милиции да се оттеглят, припомня още информационната агенция и продължава:
„Вашингтон и неговите съюзници - Франция, Великобритания и Германия - които бяха сред страните по ядреното споразумение от 2015 г. - сега ще се съсредоточат върху срещата на Съвета на управителите на МААЕ следващата седмица“.
Докладите на МААЕ от тази седмица показват, че Иран бележи стабилен напредък в ядрената си дейност, и посочват, че Техеран продължава да блокира агенцията при наблюдението на работата на страната в тази сфера.
Сключената през март сделка за повторно инсталиране на оборудване за наблюдение, включително камери, които бяха премахнати миналата година по искане на Иран, е спазена само частично.
"Отстраняването" на някои от най-опитните инспектори на агенцията от Техеран през септември - ход, който на практика им забранява да работят в Иран, също предизвиква притеснения за МААЕ.
През септември западните сили заплашиха, че ще приемат обвързваща резолюция, с която ще наредят на Иран да промени курса си - една от най-силните санкции в арсенала на борда на МААЕ. Но четирима дипломати заявяват, че сега приемането на резолюция е малко вероятно, тъй като е наложително да се избегне дипломатическа и ядрена ескалация с Иран, докато вниманието е насочено към конфликта на Израел с „Хамас“.
Те посочват, че засега е по-вероятно да се предприеме по-малко провокативен ход, като например твърдо необвързващо изявление, което да заплаши с по-строги действия на следващото заседание на борда през март.
"Не можем да приемем резолюция", казва висш европейски дипломат. "Ако приемем такава рискуваме да тласнем иранците към 90% обогатяване на уран."
Уранът за военна употреба трябва да има чистота около 90%.
Други двама дипломати заявяват, че единственото, което може да се направи през следващите месеци, е да се подкрепят усилията на ръководителя на МААЕ Рафаел Гроси за засилване на надзора върху иранската ядрена програма. Той се стреми да изпрати отново свои инспектори преди края на годината.
"Твърде рано е да се каже дали Иран ще стане ядрена държава, или ще остане прагова държава, както сега", казва трети дипломат. "Но засега Техеран ще продължи да обогатява уран."