Хиляди излязоха на протест в Брюксел с искане за по-добри заплати и услуги
Хиляди протестиращи се събраха в центъра на Брюксел, за да призоват за по-добри обществени услуги, заплати и условия на живот.
Протестът се проведе по време на преговорите на ЕС за новия Пакт за стабилност и растеж, който има за цел да ограничи дълга и дефицита на страните членки, съобщава Euronews.
Съгласно Пакта държавите, които искат да излязат от кризата чрез харчене, ще прилагат набор от икономически политики като бюджетни съкращения и увеличаване на данъците.
Критиците обаче твърдят, че тази политика, известна като строги икономии, няма да проработи и по-скоро ще доведе до строги икономии, загуба на работни места и по-ниски заплати.
Европейската конфедерация на профсъюзите ETUC, която представлява 45 милиона членове, твърди, че планираното възстановяване на Пакта за стабилност и растеж ще принуди 14 държави членки да намалят общо 45 милиарда евро от бюджетите си само през следващата година.
Генералният секретар на ETUC Естер Линч заяви, че връщането към строгите икономии "ще убие работни места, ще намали заплатите, ще означава още по-малко финансиране за и без това свръхнатоварените обществени услуги и ще гарантира още една опустошителна рецесия".
Инфлацията в Европа се понижи повече от очакваното до 2,4% през ноември, което е най-ниското ниво от повече от две години насам, което донесе известно облекчение на домакинствата, сериозно засегнати от икономическите последици от пандемията от коронавирус и войната в Украйна.
Икономиката обаче се забави тази година, като дори се сви с 0,1% през тримесечието от юли до септември, според Евростат.
Пактът за стабилност и растеж, който често се оказва труден за прилагане и служи като източник на напрежение, беше спрян по време на пандемията, но се очаква да бъде активиран отново през 2024 г.
Съгласно действащите правила общият публичен дълг на държавите членки не трябва да надвишава 60% от брутния им вътрешен продукт, а годишният им дефицит трябва да бъде поддържан под 3%.
Според последните данни на ЕС най-високите нива на държавен дълг спрямо БВП са в Гърция - 166,5%, Италия - 142,4%, а четири други държави също надхвърлят границата от 100%.
"Икономиите бяха изпробвани и се провалиха. Време е да се поучим от уроците на миналото и да гарантираме, че икономическите правила на ЕС поставят благосъстоянието на хората и планетата пред напълно произволни ограничения", каза Линч.
С наближаването на европейските избори през 2024 г. и възхода на крайната десница на целия континент, ETUC също така предупреди, че "крайната десница е основният бенефициент на фискалните политики, които се предлагат".
Тя призова за мерки, които да изключат инвестициите за социални и климатични цели от ограниченията на разходите. Съюзът също така поиска от правителствата да запазят механизмите за солидарност, въведени по време на пандемията, като например Механизма за възстановяване и устойчивост – план за милиарди евро, разработен, за да помогне на държавите от ЕС да вдъхнат нов живот на опустошените от коронавируса икономики.