Защо обществените медии в Полша са залог за правителството на Туск
Бившият председател на Европейския съвет и нов премиер на Полша Доналд Туск е изправен пред сериозни предизвикателства в управлението на страната си.
Поел ръководството на коалиционния си кабинет едва в края на декември, сега Туск се опитва да освободи обществените медии от политическия контрол на партията "Право и справедливост" (PiS), която управляваше преди него.
В края на миналата година държавните медии бяха поставени в състояние на ликвидация, за да се улесни тяхното преструктуриране.
Решението беше мотивирано с това да се гарантира функционирането и преструктурирането на общественото радио и обществената телевизия и на полската новинарска агенция ПАП. Новият полски министър на културата увери, че състоянието на ликвидация може да бъде отменено във всеки един момент от собственика на компаниите, който е държавата.
Решението беше взето след това на президента Анджей Дуда, съюзник на отстранените от власт популисти, да наложат вето на отпускането на субсидии за обществените медии, чиито ръководни екипи бяха заменени от новото проевропейско правителство на Доналд Туск.
В резултат, популистите протестираха, а част от техните депутати дори окупираха офисите на телевизията и на агенция ПАП в отказ да признаят новия ръководен екип.
Това обаче е само началото на битката на Туск да откъсне Полша от PiS, обвинявана в отклоняване на страната към авторитаризъм по време на осемгодишното си управление, отбелязва в анализ по темата Euronews.
Но може ли Туск, който е ветеран в политиката, да обърне негативите от тяхното наследство в полза на Полша?
Професор Алекс Шчербяк, преподавател по политика в университета в Съсекс, обяснява, че според поддръжниците на Туск, PiS е подкопала демокрацията в Полша.
От PiS отричат и твърдят, че "действията на сегашното правителство - например уволнението на ръководството на полските обществени радио и телевизия – са авторитарни".
Макар че все още не се е превърнала в системен проблем, автократичната корупция отчасти си проправи път в политическата система на Полша, след като PiS завладя партийно съдебния съвет и обществените медии.
Това твърди Войчех Пшибилски, председател на полската фондация Res Publica. Според него, авторитарният завой е бил възможен при предишното правителство, защото PiS е спечелила "обикновено мнозинство" на изборите през 2015 г., което ѝ е позволило да преодолее механизмите за балансиране на властта, които биха могли да застанат на пътя ѝ.
Сега обаче нещата са различни.
"Новото правителство отново е съставено от няколко партии - плурализмът е възстановен във всички клонове на властта", казва Пшибилски, като предполага, че в резултат на това условията за демокрацията може да се подобрят.
За Туск обаче предстои да се сблъска с много препятствия.
По време на управлението си PiS назначи свои съюзници на редица постове. Много от тях са защитени от конституцията или за освобождаването или замяната им е необходимо законодателство. Това включва близо 3000 съдии, които бяха назначени от 2018 г. насам.
Новото правителството на Туск се опитва да промени това.
Президентът Дуда и съюзник на PiS иска полската държавна телевизия да се управлява от орган, наречен Национален медиен съвет, в който има мнозинство от назначени от "Право и справедливост", допълва Шчербяк пред Euronews.
Той предполага, че е необходимо законодателство за разпускане на този орган, но то може да бъде гласувано от Дуда, а правителството на Туск не разполага с мнозинство, за да отхвърли ветото му.
В резултат, Шчербяк смята, че Туск се опитва да намери заобиколен път, който не включва законодателство, въпреки че професорът по политика добавя, че "дори някои критици на "Право и справедливост" смятат, че това е съмнително от правна и етична гледна точка".
През 2025 г. в Полша предстоят президентски избори, което означава, че Туск може да се надява на по-различно развитие на ситуацията при избор на нов държавен глава.
Коалиционното му правителство обаче е изключително разнородно и в повечето случаи е обединено единствено от опозицията си срещу PiS.
Дори ако членовете на коалицията успеят да постигнат съгласие по основните си приоритети, сред които е създаването на специални парламентарни комисии, които да разследват предполагаемите злоупотреби с власт от страна на "Право и справедливост", предишното правителство вероятно ще се бори с всички подобни обвинения.
Същевременно, Полша остава разделена в своята същност - и то не само в управлението.
"Най-фундаменталните спорове вероятно ще бъдат по морално-културни въпроси като абортите, където коалицията е разделена", обяснява Шчербяк.
Правителството на Туск например вече се отказа от предизборното си обещание за радикално увеличаване на необлагаемите данъци.
Извън Полша, външнополитическите проблеми за Туск също се задълбочават, а най-сериозният е войната в Украйна.
"Най-важният приоритет, както го определя това правителство, е да мобилизира пълната подкрепа на Запада за украинската победа", казва Пшибилски и добавя: "Руската агресия е екзистенциална заплаха за Полша и източния фланг на НАТО".
"Най-голямото предизвикателство ще бъде да се балансират публичните финанси в този контекст. Предизборните обещания водят до допълнителни социални разходи, докато военните нарастват още по-бързо.", допълва експертът.