Резултатите от изборите в Полша може да не се харесат на Москва, тъй като според наблюдателите това е победа на либералния центризъм и заявка за размразяване на охладнелите отношения на страната с ЕС и съседна Украйна, пише в свой анализ CNBC и припомня:

„Действащата партия "Право и справедливост" (PiS) спечели най-голям процент от гласовете на проведените в неделя избори - 35,4%, но изглежда, че опозиционните групи ще сформират парламентарно мнозинство“.

Доналд Туск - лидер на дясноцентристката партия "Гражданска платформа" и водач на опозицията срещу PiS - определя вота като шанс за възстановяване на демократичните норми и либералните ценности в страната след осем години на националистическа, социално-консервативна реторика и политика.

"Москва едва ли ще приветства решителната победа на политическите партии със силна проевропейска и проукраинска позиция", коментира Андрюс Турса, съветник за Централна и Източна Европа в консултантската компания Teneo.

Опозицията надделява на изборите в ПолшаПремиерът Моравецки заяви, че управляващата националистическа партия


Докато Русия фокусира вниманието си върху установяването на по-близки отношения със страни като Китай и Индия, единството на ЕС остава трън в очите на Путин, тъй като страните се договарят за повече санкции и пакети за военна и икономическа подкрепа за Украйна.

Полша е с петата по големина икономика и население в ЕС и е влиятелен член от 2004 г. насам. Тя играе важна геополитическа роля като база на НАТО с около 10 000 американски войници, разположени в страната. От началото на войната досега е приела над един милион бежанци от близкия си съюзник Украйна, а още много милиони са преминали през нея.

Отношенията с ЕС обаче се изострят през осемте години управление на PiS заради почти пълната забрана на абортите и обвинения в ограничаване на медийните свободи. Блокът спря милиарди финансиране за Полша заради опасения за нарушаване на независимостта на съдебната система.

Отношенията на Полша с Украйна пък се влошават през последните месеци, отчасти заради спор за въздействието на украинския внос на зърно върху местните земеделски производители. Украйна дори подаде жалба в Световната търговска организация заради полските ограничения върху нейната продукция, като в крайна сметка спорът доведе до това, че Варшава обяви, че повече няма да предоставя оръжия на Киев.

Изборите в Полша - кръстопът за солидарността в ЕС и подкрепата за УкрайнаПо време на управлението на


Презареждане за Украйна

В качеството си на бивш председател на Европейския съвет Туск вероятно ще се стреми да върне Полша в лоното на ЕС, да отключи средства от блока и евентуално да направи страната по-малка пречка за политиката на ЕС.

"От регионална гледна точка победата на опозицията предотвратява появата на популистки евроскептичен алианс в Централна Европа (заедно с Унгария и Словакия), който можеше да донесе повече вътрешно напрежение в ЕС", казва Сили Тиан, европейски анализатор в Economist Intelligence Unit.

Тиан също така очаква резултатът да "преориентира Полша като твърд поддръжник на Украйна", а Туск да настоява за присъединяването на Украйна към ЕС.

Според Алекс Щербиак, професор по политика и ръководител на катедра в University of Sussex, неотдавнашните спорове с разкъсваната от война страна са били отчасти подхранвани от предизборната кампания.

"Право и справедливост" се чувстваше под все по-голям натиск, тъй като собствените ѝ проучвания показваха, че макар поддръжниците ѝ да са проукраински настроени, те смятат, че има въпроси, по които полските и украинските интереси се сблъскват, и по които трябва да се отстояват полските интереси", каза Шчербяк пред CNBC.

Полша и Унгария спъват реформата на ЕС в областта на миграциятаПротивопоставянето им до голяма степен е символично, но повдига много въпроси около сделката


Тази ситуация се изостря от присъствието на крайнодясната партия "Конфедерация", която обвинява Киев, че не е достатъчно благодарен за изпратените по-рано оръжия, обещава да ограничи преминаването на украински бежанци и широко критикува ЕС и полския външнополитически подход към Украйна по време на войната. Тя беше разглеждана като потенциален партньор на PiS за съставяне на правителство, което можеше да отведе Полша още по-далеч от позициите на ЕС. Но партията не можа да отговори на очакванията, получавайки 7,2% от гласовете - близо до постигнатото от нея на последните избори през 2019 г.

Не бива да се надценява степента, в която бившата сателитна на СССР държава Полша би се отказала от подкрепата си за Украйна дори в случай на различен изборен резултат, отбелязва Шчербяк:

"Голямото нещо, което трябва да се има предвид, когато разглеждаме Полша и Украйна, е, че те имат всеобхватен общ стратегически интерес и това измества всичко. Каквито и да са колебанията в отношенията, те ще останат ключови съюзници по отношение на войната“.

Труден път

Сега остават въпросителните за това колко бързо опозицията ще успее да сформира правителство, колко единна ще бъде тази администрация и каква част от програмата си ще успее да изпълни, пише в заключение CNBC и цитира Стенли Бил, професор по изследвания на Полша в University of Cambridge.

Предизборната кампания в Полша отваря стари рани в сърцето на ЕвропаВръзките между Варшава и Берлин охладняват още с идването на PiS на власт през 2015 г.


"Едно е да се съгласиш да сформираш коалиция, а друго е да управляваш и да имаш последователна политическа програма, когато имаш три различни групировки, всяка от които съставена от множество групи и всички те имат малко или много различни възгледи по редица въпроси", посочва той.

Тези разногласия вероятно ще обхванат икономически и социални въпроси, включително социалните разходи и либерализирането на законите за абортите.

Приемането на законодателство също може да срещне пречки. Президентът на Полша Анджей Дуда, който е съюзник на PiS, има право на вето, а Конституционният съд, съставен също от съюзници на PiS, има възможност да отменя закони.