Железопътни и фермерски протести предизвикват сътресения в Германия
Тридневната национална стачка на машинистите на влакове от сряда до петък вечерта допринася за хаоса в Германия, която вече се разклаща от продължаващите протести на фермерите.
Стачката на профсъюза на машинистите GDL доведе до почти пълно спиране на железопътния транспорт в Германия, като националният оператор Deutsche Bahn пусна извънредно и съкратено извънредно разписание за пътниците, съобщава CNBC. Основните причини за недоволството са искания за по-високи заплати и по-добри условия на труд.
Междувременно ръководителят на германската асоциация на фермерите DBV обеща да засили протестите, които започнаха по-рано тази седмица, когато стотици трактори и камиони паркираха до Бранденбургската врата в Берлин.
В сцени, по-познати от съседна Франция, фермерите в Германия блокират пътища и магистрали с колони от трактори и преминават през големите градове в опит да окажат натиск върху правителството да се откаже от всички планове за намаляване на субсидиите за индустрията им.
"Това наистина все повече прилича на обща стачка. Генерална стачка в Германия не е имало от 1906 г.", заяви Карстен Никел, заместник-директор по проучванията в консултантската компания Teneo пред CNBC.
"Това е нещо ново в Германия. Тези съгласувани действия и нивото на политическо насилие ... министърът на икономиката едва избегна, да кажем, физически сблъсъци с наистина разгневена тълпа от протестиращи миналия уикенд. Това са сцени, които досега не сме виждали в Германия", добавя Никел.
Миналата седмица германският министър на икономиката Роберт Хабек беше блокиран от това напусне ферибот на връщане от частна почивка.
На 5 януари германският телевизионен оператор Deusteche Welle съобщи, че 300 фермери са възпрепятствали ферибота в северната част на страната, като протестът е бил осъден от законодателите и земеделската лобистка група DBV.
Какво се случва в Германия?
Коалиционното правителство на най-голямата икономика в Европа, ръководено от канцлера Олаф Шолц, се стремеше да пренасочи десетки милиарди евро от неизползваните средства за пандемията към трансформиране на икономиката и справяне с климатичната криза.
Бюджетните планове обаче бяха объркани през ноември, когато беше постановено, че преразпределянето на извънредните средства противоречи на конституцията, отбелязва CNBC.
Оттогава правителството оттегли някои от плановете си за селскостопанския сектор, като миналата седмица заяви, че данъчните облекчения за селскостопанските превозни средства ще продължат да се прилагат, а субсидиите за горивата ще бъдат постепенно прекратени, а не напълно премахнати в близко бъдеще.
Асоциацията на германските фермери заяви, че тези стъпки не са достатъчни, и обеща да продължи с протестите.
Данни сочат, че 82% от германските гласоподаватели са недоволни от работата на изпадналата в затруднение и разделена коалиция на Олаф Шолц.
Коалицията наследи много от настоящите проблеми на страната и обеща мащабни реформи, за да ги реши - но Covid, подкрепата за Украйна и енергийната криза поставиха под огромно напрежение обещанието за модернизация, без да се ощетяват отделни сектори.
Правителството, което вече е широко смятано за неефективно, получи допълнителен удар в края на миналата година, когато конституционният съд постанови, че бюджетът му за 2024 г. нарушава фискалните правила, залегнали в конституцията, предизвиквайки бюджетна криза в размер на няколко милиарда евро, коментира The Guardian.
Решението означаваше, че правителството не е в състояние да пренасочи 60 млрд. евро от фонда за извънредни ситуации свързани с пандемията, към плана за климата и трансформацията (KTF), предназначен за стимулиране на екологичния преход.
На фона на поредица от загуби в държавни избори, спадаща популярност и възхода на AfD, всяка партия изглежда все по-решена да се разграничи ясно от останалите, което прави постигането на съгласие по ключови икономически политики още по-трудно