Европейската столица, в която селфитата са неприлични
Германците са пословични с уважението си към неприкосновеността на личния живот.
Според университетско проучване от 2017 г. за нагласите, поведението и възприятията към личното пространство, германските граждани разкриват информация за себе си "доста рядко".
А когато става въпрос за споделяне на снимки в социалните мрежи, например селфи в Instagram, изследователите установяват, че "само няколко германци" намират за "полезно" да го правят.
"Най-висок процент е установен сред най-младите участници (7%)", се отбелязва в доклада.
"Германия е една от страните, в които загрижеността за неприкосновеността на личния живот е много по-силно изразена", казва Филип Мазур, съавтор на доклада и доцент във Vrije Universiteit Amsterdam, където изучава дигиталната комуникация и влиянието на социалните медии върху ежедневието.
До падането на Берлинската стена през 1989 г. столицата е разделена между Германската демократична република (ГДР) на изток и Федерална република Германия (ФРГ) на запад.
В този смисъл жителите на Берлин, както и другите жители на ГДР, са били обект на широко наблюдение от Министерството на държавната сигурност - известно още като Щази, пише BBC.
И макар че тази история може да обясни съвременната загриженост за неприкосновеността на личния живот онлайн или дори трайното недоверие към големите компании и това, което биха могли да правят с данните на техните платформи, може би има нещо повече избягването на селфита на обществени места в Берлин.
Много от жителите на града смятат, че културата "без селфита" се е развила благодарение на прочутата клубна сцена, чиито свещени места се стремят да поддържат атмосфера на секретност онлайн и да насърчават участниците да се наслаждават на момента.
Снимането в повечето клубове и места за забавления в града е забранено.
Това е така, защото те не само са дом на някои от най-добрите техно музикални образци в света, но и се смятат за отклонение по отношение на това, което предоставят на своите клиенти: място, където хората са освободени да се държат по начин, който не винаги е приет на обществени места. Накратко, това е начин посетителите да изпълняват желанията си, без да се страхуват от последствия във външния свят.
"Има толкова много неща, които могат да се преживеят извън онлайн света", казва Марта Лодор, пърформанс артист и жител на Берлин от 9 години и добавя, че не само клубовете изискват от своите посетители да не снимат.
"Има и други места, където от уважение към хората, които влизат, или към самото място, селфитата не са позволени."
За разлика от музикалните заведения в почти всички други градове, в Берлин почти никога няма да видите море от хора, които държат телефоните си, за да снимат концерти.
Освен това, макар и да няма категорична забрана, в Берлин има пространства като Мемориала на убитите евреи в Европа, където фотографията се смята за крайно неподходяща.
"В Лондон определено има повече хора, които публикуват ежедневието си", казва Клаудия Хамптън, фотограф и режисьор на документални филми, която е родом от Лондон и смята, че в Берлин селфито не се цени толкова, колкото в столицата на Обединеното кралство.
Според нея, жителите на Берлин смятат за неуместно или самоцелно да публикуват за ежедневните си дейности и правенето на селфи се смята за нещо неприлично.
Амели Станеску е модна инфлуенсърка и бизнесдама, която живее в Берлин и често публикува селфита за своите 64 000 последователи в Instagram.
"Хората в Берлин гледат много", казва тя, но признава, че правенето на селфи на публично място все още продължава да се смята за нещо необичайно.
Въпреки всички тези неудобства, тя си прави селфита на публични места заради каналите си и за да бъде успешна в работата си.
"Правя го заради работата и ми харесва. На този етап от живота и кариерата ми не мога да мисля или да се съобразявам с чувствата на другите хора.", допълва тя.
Това е разбираема и практична нагласа в един все по-интернационален свят, който често изисква визуално себеразкриване за постигане на успех.
Дали тези промени ще намалят отвращението на Берлин към селфитата? Може би не. А може би не е лоша идея да създаваме спомени, които си струва да бъдат запомнени, а не такива, които снимаме, за да покажем на другите.