S&P 500 влиза в корекция, падайки с над 10% от последния си връх
Есенният спад на фондовия пазар се влоши в петък, тласкайки S&P 500 към корекция и до най-лошия му двуседмичнo представяне за годината.
Широкият индекс на фондовия пазар се колебаеше през по-голямата част от деня, преди да загуби 0,5% за сесията, падайки с над 10% от последния си връх.
Печалбите на S&P 500 за годината се свиват до 7,2%, след като през юли индексът отбеляза почти 20% ръст.
Спадът в акциите на Chevron и JPMorgan Chase беше сред причините за понижението на Dow Jones Industrial Average с 367 пункта, или 1,1% - най-ниското му ниво от март.
Nasdaq Composite отбеляза ръст от 0,4%, след като влезе в корекция по-рано през седмицата. Технологичният индекс пада в продължение на три последователни седмици.
Настроението на пазара се помрачи през октомври, докато инвеститорите анализират докладите за печалбите на някои от най-големите компании в САЩ и на фона на повишаващата се доходност на облигациите, отбелязва The Wall Street Journal.
Доходността на 10-годишните съкровищни бонове надхвърли 5% за първи път от 16 години в началото на търговската сесия в понеделник, приковавайки много инвеститори към дълговия пазар през цялата седмица. Доходността на 10-годишните облигации се установи на 4,846% в петък.
Това рязко покачване предизвика нестабилност на фондовите пазари.
S&P 500 и Dow Jones Industrial Average са на път да отбележат три последователни месеца на загуби - най-лошият им период от януари-март 2020 г.
Седмицата беше белязана от големи колебания на акциите във всички сектори - от този на големите технологични компании до петролните гиганти.
Акциите на компаниите от т.нар. „Великолепна седморка“, които нарастваха през голяма част от годината - и които доведоха до скок на основните индекси - бяха особено силно засегнати.
Печалбите на Alphabet разочароваха инвеститорите, изпращайки акциите на компанията майка на Google надолу с почти 10% за седмицата - най-лошото им представяне от ноември 2022 г.
Акциите на Meta Platforms загубиха около 3,9% за седмицата.
Chevron изтри 13% - най-големия седмичен спад от повече от година, след като отчете рязко по-ниски тримесечни печалби в сравнение с година по-рано.
Повишаването на доходността на облигациите беше особено болезнено за някои от най-малките акции на пазара - индексът Russell 2000 се срина с 2,6% за седмицата и затвори на най-ниското си ниво поне от ноември 2020 г.
Някои инвеститори коментират, че фокусът им остава върху пазара на държавни облигации, след като цените им паднаха с необичайно бързи темпове през последните седмици. Мнозина се подготвят за по-голяма нестабилност през следващата наситена с икономически данни седмица, когато е и срещата на Федералния резерв.
През изминалата седмица трейдърите анализираха доклада за брутния вътрешен продукт на САЩ, който нараства с 4,9% през третото тримесечие - повече от два пъти спрямо темпото през периода април-юни.
Индексът на цените на личните потребителски разходи, предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, се е повишил с 0,4% през септември спрямо предходния месец, със същия темп като през август.
Следващата седмица излиза внимателно следеният доклад за работните места, като по-положителните новини за икономиката може да са лоши за инвеститорите, загрижени за лихвените проценти и колко дълго те ще останат високи.