Косово забрани сръбския динар, етническото напрежение нараства
Косово рискува да предизвика нова вълна от етническо напрежение с решението да премахне сръбския динар от валутната си система.
Нов регламент, който влиза в сила от днес, гласи: "Единствената валута, която се приема за плащания в брой или транзакции в Косово, е еврото", съобщава AFP.
Страната прие еврото през 2002 г., въпреки че не е член нито на Европейския съюз, нито на еврозоната.
Забраната на транзакциите в динари би могла на практика да изключи от финансовата система на Косово местното сръбско малцинство, което използва предимно тази валута. Това може да доведе до нова криза със Сърбия, отбелязва Euronews.
След войната между двете територии, приключила през 1999 г., през 2008 г. Косово обяви независимост от Сърбия. Последната обаче никога не я е признавала официално.
Двете страни редовно са в остри противоречия, дори по дребни въпроси като регистрационните номера на автомобилите.
Въпреки че Косово прие еврото, през годините толерираше използването на сръбския динар заради живеещите там 120 000 сърби. Те получават заплатите и пенсиите си в тази валута.
Белград подкрепя сръбската общност в Косово с работни места и финансова помощ в размер на 120 млн. евро всяка година.
Новата забрана оставя косовските сърби в огромна несигурност. В резултат на нея няколко банки се готвят да затварят, тъй като не могат да работят без нов лиценз или разрешение от централната банка, съобщава Euronews.
Западните правителства призовават за прекратяване на забраната
Междувременно Сърбия обмисля възстановяването на задължителната военна служба.
Въпреки това президентът Александър Вучич посочва напрежението в Балканите и в други части на Европа като причина да се вземе това решение, а не потенциалната валутна криза.
На този фон най-големите политически и финансови съюзници на Косово настояват страната да преустанови забраната поради опасения от нарастване на политическото и дипломатическото напрежение.
Посланиците призоваха за по-дълъг преходен период и поискаха обществеността да получи ясна насока за това какво ще се случи, пише Euronews.
Защо Косово иска да забрани сръбския динар?
Властите в Косово заявиха, че новият регламент е въведен с цел борба с корупцията и прането на пари.
Заместник министър-председателя Бесник Бислими каза, че новата забрана ще спре потока от нерегламентирани пари от Сърбия.
"Парите продължават да пресичат границите в пътнически чанти и след това се разпределят от нерегистрирани и нелицензирани офиси", посочи той.
Сръбското правителство разглежда стъпката на Косово като провокация и според анализатори тя почти сигурно ще навреди на продължаващите усилия за успокояване на напрежението с Белград.