Пазарът на акции в САЩ се повиши в четвъртък, възстановявайки се от резките разпродажби през предходната сесия, предизвикани от промяна в очакванията за лихвените проценти.

S&P 500 отскочи с 1,2%, като 8 от 11-те сектора на индекса се повишиха с поне 1%.

Dow Jones Industrial Average спечели около 370 пункта, или 1%, като се възстанови напълно от спада в сряда и отбеляза нов връх за всички времена. Това е осмото рекордно затваряне на индекса за 2024 г.

Nasdaq Composite се покачи с 1,3%.

Оптимизмът, че инфлацията се е забавила достатъчно, за да може Федералният резерв да намали лихвите в началото на тази година, тласна акциите към нови рекорди през последните седмици. Той обаче намалява. Преди месец трейдърите даваха почти 90% шанс Фед да намали лихвените проценти през март, според CME Group. Сега тази вероятност е 40%.

Фед задържа лихвите стабилни, но показа, че не е готов да започне понижение„Искаме да видим повече добри данни. Не че търсим по-добри - търсим продължение на тези, които виждаме“, каза председателят на Фед Джером Пауъл

Междувременно доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ – бенчмарк за разходите по заеми, вариращи от ипотеки до корпоративни заеми – спадна до 3,862% от 3,965% в сряда. Това е най-ниското ѝ ниво на затваряне за тази година, според пазарните данни на Dow Jones.

Спадът в доходността и съответното покачване на цените на облигациите отразяват повишените опасения за икономиката, казва пред The Wall Street Journal Брад Конгър, главен инвестиционен директор в Hirtle Callaghan & Co.

„Пазарът смята, че икономиката наистина се нуждае от намаляване на лихвените проценти“, добавя Конгyр. „Това показва, че хората започват да се страхуват от рецесия.“

Основните борсови индекси в САЩ бяха подкрепени в четвъртък от печалбите на големите технологични компании, известни като Великолепната седморка.

Apple, Amazon и Meta Platforms отчетоха резултати, които надминаха очакванията на Уолстрийт за приходите.

Apple сложи край на поредицата спадове в приходите, Китай остава проблемПродажбите в Китай продължават да предизвикват тревога у инвеститорите

Акциите на регионалните банки останаха под натиск ден след като New York Community Bancorp отчете изненадваща загуба за четвъртото тримесечие. Акциите на NYCB паднаха с 11%, след спад от 38% в сряда. SPDR S&P Regional Banking ETF загуби 3,1%.

Акциите на Peloton паднаха с 24%, след като компанията за фитнес оборудване отчете нов спад на тримесечните приходи и намали годишната си перспектива.

Акциите на Qualcomm поевтиняха с 5% - компанията за чипове за мобилни устройства публикува прогноза за приходите, която се оказа в долния край на очакванията на Уолстрийт.

Акциите на Etsy поскъпнаха с 9,1%, след като онлайн играчът обяви, че ще добави член на хедж фонда Elliott Investment Management към своя борд.

Акциите на Norfolk Southern скочиха с 9,1%, след като The Wall Street Journal съобщи, че група инвеститори е взела голям дял в железопътния оператор и има намерение да смени борда си и главния изпълнителен директор.

Bank of England задържа лихвите стабилни и не даде ясен сигнал за намалениеBoE остави основния си лихвен процент на 5,25% и премахна от изявлението си предупреждението, че може да се наложи да го повиши отново

Европейските борси закриха вчерашната търговска сесия със спад, като инвеститорите осмисляха предварителните данни за инфлацията в еврозоната през януари, както и решенията на няколко централни банки да оставят лихвените си проценти без промяна, обобщава CNBC.

Общоевропейският Stoxx 600 регистрира спад от 0,5%, слизайки от двугодишния връх, който постигна в края на януари. Акциите на минните дружества поевтиняха с 1,3%, а тези на петролните и газовите компании поскъпнаха с 1%.