Акциите на BP поскъпнаха с над 5% днес, след като петролният гигант ускори темпа на обратното изкупуване и увеличи дивидента си въпреки спада в годишната печалба.

Големият енергиен концерн обяви намеренията си да осъществи обратно изкупуване на акции на стойност 1,75 млрд. долара преди отчитането на резултатите за първото тримесечие.

Компанията заяви, че се ангажира да направи същото за $3,5 млрд. за първата половина на годината.

ВР обяви и дивидент на акция в размер на 7,27 цента за последните три месеца на 2023 г., отбелязвайки 10% увеличение в сравнение със същия период на предходната година.

Петролният гигант отчете нетна печалба от 13,8 милиарда долара за 2023 г., рязък спад от рекордните 27,7 милиарда долара през предходната година.

Анализаторите очакваха нетна печалба от 13,9 милиарда долара за цялата 2023 г., според консенсус, съставен от LSEG.

Въпреки това BP сподели данни за нетна печалба за четвъртото тримесечие в размер на близо $3 млрд., надминавайки очакванията на анализаторите за $2,6 млрд.

Петролният гигант Aramco спира плана си за увеличаване на добиваКомпанията е най-големият износител на суров петрол в света

Анализаторите от RBC Capital Markets определят ангажимента на BP за обратно изкупуване на акции след първото тримесечие на 2024 г. като "добре дошла изненада".

Те допълват, че планът на компанията да осъществи обратно изкупуване в размер на поне $14 млрд. до 2025 г., при условие че поддържа висок инвестиционен рейтинг, вероятно не е бил очакван от пазара.

"С оглед на това, че BP поставя конкретни цели за 2025 г. по отношение на EBITDA, които също са над консенсусните очаквания, ангажиментът за изплащане на акции показва увереност в бъдещите резултати", пише в бележка на RBC Capital Markets.

"Изглежда, че особено инвеститорите в петролния сектор в момента наистина реагират на тази възвръщаемост за акционерите", казва Ноа Бренър, изпълнителен редактор в Energy Intelligence пред CNBC.

Goldman Sachs намали прогнозата си за европейските акции, свързани с петролСпоред оценката на брокерите по-ниските цени на петрола ще доведат до намаляване на годишния ръст с 5 процентни пункта, а при маржовете на нетната печалба с 10 базисни пункта

Реална динамика

ВР заяви, че резултатите за четвъртото тримесечие отразяват силната търговия с газ и "значително по-ниските" маржове при рафинирането в индустрията.

Нетният дълг за периода се равнява на $20,9 млрд. в края на 2023 г., в сравнение с $21,4 млрд. в края на 2022 г.

"Поглеждайки назад, 2023 г. беше година на силни оперативни резултати с реална динамика на доставките в целия бизнес", каза главният изпълнителен директор на ВР Мъри Аучинкос в изявление.

"Уверени сме в нашата стратегия, в постигането на резултати като по-опростена, по-фокусирана компания, и се ангажираме да увеличим дългосрочната стойност за нашите акционери."

Shell отчете по-висока от очакваната печалба за 2023Петролният гигант обяви братно изкупуване на акции за 3,5 млрд. долара

В четвъртък британският конкурент Shell отчете по-високи от очакваните печалби за цялата година, като обяви 4% увеличение на дивидента си и нова програма за обратно изкупуване на акции за $3,5 млрд.

В САЩ Exxon Mobil и Chevron надхвърлиха очакванията за тримесечните печалби, въпреки че резултатите им също спаднаха рязко в сравнение с предишната година на фона на по-ниските цени на изкопаемите горива.

Стратегия

Последните резултати на BP идват в момент, когато компанията е подложена на натиск от страна на инвеститор относно стратегията си.

В писмо до председателя на ВР Хелге Лунд през октомври Bluebell Capital Partners призова компанията да увеличи инвестициите си в нефт и газ и да намали разходите за чиста енергия.

Оттогава Джузепе Бивона от Bluebell Capital изразява разочарованието си от "напълно незадоволителното" представяне на акциите на BP в сравнение с аналогичните компании в САЩ и Европа.

Миналата седмица Бивона заяви в предаване на CNBC, че BP трябва да обмисли възможността да разпредели капитала си по "рационален начин".

BP има нов главен изпълнителен директор – какво следва за петролния гигантКлючовата промяна идва близо четири месеца на несигурност, след като Бърнард Луни подаде внезапна оставка

ВР се сблъска и с медийно отразената смяна на ръководството.

Миналия месец компанията назначи Мъри Аучинклос за постоянен главен изпълнителен директор, близо четири месеца след като неговият предшественик Бърнард Луни подаде оставка.

Под ръководството на Луни BP обеща, че общите ѝ емисии ще бъдат с 35-40% по-ниски до края на десетилетието.

Компанията, която беше един от първите енергийни гиганти, обявили планове за намаляване на емисиите до нула "до 2050 г. или по-рано", разми тези планове за климата миналата година, отбелязва CNBC.

Преди почти една година BP заяви, че вместо това ще се стреми към намаляване на емисиите с 20-30%, като посочи, че трябва да продължи да инвестира в нефт и газ, за да задоволи търсенето.