2023: Вятърната енергия в Европа за първи път изпреварва газовите централи
Производството на вятърна енергия в Европа за първи път изпреварва това на газовите централи през миналата година, след рязкото намаляване на добива на електричество от изкопаеми горива, довело до намаляване на въглеродните емисии в региона, показват данни на мозъчния тръст Ember.
Европа увеличава производството на електроенергия от възобновяеми източници в рамките на усилията си да се откаже от руските горива и да помогне за постигането на целта си за нулеви нетни емисии до 2050 г. Производството на електроенергия от изкопаеми горива в Европа е намаляло с рекордните 19% на годишна база през 2023 г. - това от газ - с 15 %, а от въглища - с 26%, показва докладът на Ember.
В същото време вятърната енергия е нараснала с 13% и съставлява 18% от общия микс от електроенергия в Европа, сочат данните.
Най-големите консуматори на въглища не могат да се откажат от тях скороКитай и Индия ще стимулират търсенето на този тип твърдо гориво въпреки зелените си амбиции
"Европа е напът да се откаже от въглищата и вече четири поредни години има спад в производството от газ, който според нас ще продължи", казва в интервю Дейв Джоунс, ръководител на глобалните проучвания на мозъчния тръст за климата Ember.
В доклада се посочва, че намаляването на производството на енергия от изкопаеми горива и увеличаването на дела на възобновяемите източници и ядрената енергия е довело до 19% спад на въглеродните емисии в енергийния сектор.
През 2023 г. газовите централи са осигурявали почти 17% от електроенергията в Европа, а въглищата - малко над 12%, сочат данните.
Ядрените централи са били най-големият единичен източник на електроенергия през миналата година, доставяйки почти 23%, сочат данните, докато слънчевата енергия - 9%.
2023: ESG фондовете регистрират значително по-слабо търсене В основата на този отлив са политическите спорове и опасенията за
Общият дял на възобновяемите енергийни източници се е увеличил до рекордните 44% през 2023 г.
Данните показват също така, че търсенето на електроенергия е намаляло с 3,4% през 2023 г. заради спад в промишленото потребление и мекото време, но Джоунс заявява, че се очаква то да нарасне през тази година, тъй като все повече продукти се захранват с електроенергия.
"Възобновяемите енергийни източници ще трябва да поддържат темпото на това увеличение на търсенето, за да се постигне необходимото намаляване на емисиите", каза Джоунс.